Макрон се готви да предложи първи референдум на французите
83% от гражданите на Франция искат да има национално допитване по въпроси, свързани с имиграцията, пенсиите или икономиката
Президентът на Франция Еманюел Макрон тази вечер ще отговаря в продължение на два часа и половина на разнородни въпроси, свързани с управлението му. Това ще стане по време на програма по телевизия "Те Еф 1" , озаглавена "Еманюел Макрон - предизвикателствата на Франция", предаде Франс прес.
Сред въпросите, които ще бъдат зададени на френския държавен глава, ще има такива за войната в Украйна, теми, свързани със сигурността, пенсионната реформа, публичните финанси, социалните въпроси и др.
Водещ на програмата ще бъде журналистът Жил Було. Въпросите ще бъдат задавани както от него, така и от представители на гражданското общество, шефове на компании, синдикални лидери, кметове, еколози и др.
Нагласите са тази вечер Макрон да обяви организирането на референдум по някакъв въпрос.
Той беше обещал на французите още през 2017 г., че ще прибегне до общонародно допитване по важни въпроси, но досега референдуми така и не бяха организирани. В края на миналата година той отново намекна, че би прибегнал до референдум по решаващи въпроси.
Според анализатори допитване до народа би могло да се организира по имиграционни въпроси, относно териториални реформи, относно законопроекта за край на живота или дори относно това колко време децата да прекарват пред екраните.
Допитване на агенция "Елаб" за телевизия Бе Еф Ем Те Ве от тази неделя показа, че французите са до голяма степен благосклонно настроени към идеята за организиране на референдум.
83% от гражданите на Франция подкрепят да има референдум и биха искали това допитване да е по въпроси, свързани с имиграцията, пенсиите или икономиката.
След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом Макрон се позиционира отново като лидер на европейците, по-специално по въпроса за Украйна, която той посети в събота заедно с лидерите на Германия, Полша и на Великобритания, пише БТА.
Това се случва след месеци, в които Макрон плащаше политическата цена на решението си да разпусне предсрочно парламента миналото лято и да свика избори, на които неговата партия не успя да се класира на първо място. Последва политическа криза и смяна на две правителства преди настъпване на относителна стабилност.