Нидерландското правителство реши на заседание днес, че България все още не отговаря на условията за присъединяване към Шенген, посочва медията, цитирана от БТА.

Нидерландският министър на външните работи Вопке Хукстра заяви след заседанието, че все още е "твърде рано" да се постигне съгласие за присъединяването на България. Според него Нидерландия може да преразгледа въпроса едва когато стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност.

Разширяването на Шенгенското пространство с трите държави е включено в дневния ред на срещата на министрите на вътрешните работи и правосъдието от Европейския съюз на 8 декември. Повечето държави вече са взели решението си по-рано. На срещата министрите трябва да постигнат единодушно съгласие за приемането на нови държави. Така че дори ако Нидерландия е единствената, която гласува против, България няма да получи разрешение, отбелязва медията.

Нидерландският министър-председател Марк Рюте заяви на пресконференция днес, че решението да не бъде подкрепено присъединяването на България към Шенген не е политическо, а се основава на факти. Според него Нидерландия не е единствената страна, която има съмнения по въпроса, съобщава уебсайтът "Дъчнюз".

Същевременно австрийско издание, цитирано от БТА, написа, че Австрия остава твърдо срещу приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство.

Електронното издание "Ексспрес" публикува материал за проведена днес пресконференция на австрийския канцлер Карл Нехамер по случай първата годишнина от встъпването му на този пост. В статията се казва, че федералният канцлер Карл Нехамер доказва, че е твърд и не променя решението си за отказ на това България и Румъния да влязат в Шенгенското пространство. Авторката Мартина Бауер припомня, че Австрия вече се обяви срещу разширяване на Шенген с двете европейски страни. Като причина се изтъква големият брой нелегални мигранти, които идват в Австрия по този маршрут.

"Миграционната криза е наистина драматична за Австрия", е заявил Нехамер. За решаване на проблема той е поискал от ЕС по-добра защита на външните граници на ЕС, действащи практики за даване на статут на бежанци и споразумение за репатриране. Защитниците на приемането на България и Румъния обвиняват Нехамер в "инсценировка". Но Нехамер може да отхвърли това твърдение с ужасяващи цифри, добавя Мартина Бауер.

После тя пише, че тази година Австрия е заловила над 100 000 мигранти, 75 000 от тях без регистрация, въпреки че влизат в Австрия от други европейски страни. Това поставя Австрия по прием на мигранти на едно стъпало с държави като Италия и Гърция. Посредством разпити на кандидати за статут на бежанци и каналджии, както и след съответно проучване на данни от мобилните им телефони, става ясно, че 40 процента избират маршрута през Турция, България, Румъния и Унгария, за да влязат в Австрия. "И тъй като това е така, засега Австрия не дава съгласие за разширяване на Шенген с Румъния и България", е заявил Нехамер, който с тази си позиция представлява мнозинството в Австрия, пише "Ексспрес", цитиран от БТА.

На въпроса при какви условия ще подкрепи все пак разширяването, Нехамер е обяснил, че това ще стане само в случай, че "намалеят числата на заловените нелегалните мигранти без регистрация, дошли в Австрия през България и Румъния". Това ще е знак за успешно опазване на външните граници на ЕС. Нехамер е изказал похвала на "Партньорството за сигурност" с Унгария и Сърбия. През последните дни австрийският канцлер е водил добри разговори с правителствени представители на двете държави.