Миграцията обаче компенсира тази тенденция, посочва статистическата служба на ЕС Евростат, цитирана от Франс прес и БТА. Нейните данни бяха обявени днес.

България е сред страните с най-голям отрицателен прираст, т.е. загуба на население, сочи Евростат.

Установяването на най-малко 1,9 милиона мигранти в Европейския съюз позволи населението на съюза през 2015 г. да продължи да нараства, достигайки 510 милиона души, отбелязва Евростат.

Устойчивата, положителна демографска промяна се дължи основно на миграционния приток, който за 2015 г. наброява 1,897 милиона души, уточнява статистиката. Това число е разликата между броя на установилите се в ЕС лица с неевропейски произход и онези, които са го напуснали.

Голяма част от мигрантите, пристигнали в Европа, са бежанци - главно сирийци, иракчани и афганистанци.

През 2015 г. са подадени 1,2 милиона молби за убежище в ЕС, което е два пъти повече, отколкото през предходната година.

На 1 януари 2016 г. общото население на Европейския съюз е наброявало 510,1 милиона души, при 508,3 милиона точно година по-рано, сочат данните.

Запазва се наблюдаваната от няколко години тенденция раждаемостта в държави като Ирландия, Франция, Великобритания и Швеция да е най-висока в ЕС и да надхвърля равнището на смъртността.

Най-малко раждания са регистрират в южноевропейски страни като Италия, Португалия и Гърция.

Най-значителен спад в числеността на населението заради голямата разлика между раждаемостта и смъртността обаче се отчита в страните от Източна Европа - България, Хърватия, Унгария, Румъния, Литва и Латвия, отбелязва Евростат.