Полицията в Косово и косовски сърби влязоха вчера в престрелка, след като напрежението в нестабилната северна част на страната се засили, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

По-рано през деня етнически сърби от Северно Косово блокираха основни пътища в региона, за да протестират срещу ареста на бивш член на косовската полиция, който напусна поста си миналия месец заедно с други етнически сърби.

Заради нарастващата криза в населената предимно със сърби северна част на страната президентът на Косово Вьоса Османи обяви, че местните избори там ще бъдат отложени за 23 април. Те бяха насрочени за 18 декември, но сърбите казаха, че ще бойкотират вота.

Полицията съобщи, че блокадата е спряла пътния трафик и че органите на реда са били принудени да затворят два гранични пункта между Косово и Сърбия. По-късно тя каза, че по нейни служители е бил открит огън на няколко места, близо до граничещо със Сърбия езеро. Няма данни за пострадали.

"За да се защитят, полицейските части да бяха принудени отговорят с огнестрелни оръжия на престъпниците, които бяха отблъснати и побягнаха в неизвестни посоки", се казва в изявление на полицията. Изстрели се чуха и на други места в Северно Косово.

Полицията в Прищина каза, че бившият полицай Деян Пантич е бил арестуван за предполагаемо нападение срещу офис на избирателната комисия, срещу полицаи и срещу служители на комисията.

Сръбските кметове в Северно Косово заедно с местните съдии и около 600 полицаи подадоха оставки миналия месец в знак на протест срещу решението на косовското правителство да замени сръбските автомобилни регистрационни номера с косовски. Въпреки че Прищина се съгласи да отложи въвеждането на новите номера с няколко месеца, сърбите все още не са се върнали на постовете си в косовските институции.

"Сърбия е инструктирала незаконните си структури да издигнат барикади в Северно Косово. Белград носи пълната отговорност за всяка по-нататъшна ескалация", каза в "Туитър" началникът на президентската канцеларив в Прищина Блерим Вела.

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви в извънредна пресконференция, че ще поиска от мироопазващата мисия на НАТО да позволи на Сърбия да разположи военни и полицаи в Косово, макар и да призна, че няма шанс да получи такова позволение.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада след войната от 1998-1999 г., в която НАТО се намеси в защита на населеното предимно с албанци Косово.