Над 230 са вече загиналите по време на протестите в Иран
Антиправителствените демонстрации се засилват
Протестиращите в Иран засилиха днес антиправителствените демонстрации по главни улици и в университети в някои градове на цялата територия на страната, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Още по темата
Наблюдатели на спазването на човешките права съобщиха за стотици загинали, включително деца, докато протестите навлязоха в петата си седмица.
Демонстранти скандираха "Долу диктатора!" по улиците на Ардабил в северозападната част на страната. Студенти демонстрираха пред университетски сгради в Керманшах, Рашт и Техеран, се вижда от видеоклипове в социалните мрежи. В град Санандадж - средище на демонстрации в северния кюрдски регион, ученички скандираха "Жена, живот, свобода" по централната улица.
Протестите избухнаха след обществено негодувание заради смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше задържана от полицията. Амини беше арестувана от иранската нравствена полиция в Техеран заради нарушаване на строгите правила за облекло в ислямската република. Иранското правителство твърди, че Амини не е била малтретирана в полицейския участък, но семейството й казва, че по тялото й има охлузвания и други белези, че е била бита след задържането й.
Най-малко 233 протестиращи са били убити от началото на демонстрациите в Иран на 17 септември, по данни на базираната в САЩ правозащитна група ХРАНА. Правозащитниците казват, че 32 от загиналите са били под 18 години. По-рано базирана в Осло иранска правозащитна група съобщи, че убитите по нейни данни са 201.
Иранските власти определиха размириците като предполагаем западен заговор, без да предоставят доказателства за това.
Общественият гняв в Иран беше канализиран около смъртта на Амини, а това накара момичета и жени да свалят задължителните си забрадки на улицата в знак на солидарност.
Други части от обществото, включително работници в нефтената промишленост, също се присъединиха към протестите, които се разпространиха в най-малко 19 града и се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства за теокрацията в Иран след Зеленото движение в страната през 2009 г.
Днес отново имаше стачки на работещи в различни отрасли в ключови градове в Кюрдския регион, включително в родния град на Амини - Сакез, откъдето започнаха протестите, в Букан и Санандадж.
Правителството отговори с брутални репресии, арестува активисти и организатори на протестите, упреквайки известни личности в страната, че са изразили подкрепата си за тях, като дори конфискуваха паспортите им и използваха бойни патрони, сълзотворен газ и звукови бомби, за да разпръскват демонстрантите, а това доведе и до смъртни случаи.
Във видео, масово споделяно днес, се вижда как военизирани доброволци с цивилни дрехи принуждават жена да влезе в кола и стрелят във въздуха по време на протест в Гохардашт, в Северен Иран.
Повсеместни прекъсвания на интернет връзката затрудняват комуникацията на протестиращите с външния свят. Успоредно с това иранските власти задържаха най-малко 40 журналисти от началото на размириците, според Комитета за защита на журналистите.