Тържественото откриване на павилиона на Федерална република Германия, почетна страна на тазгодишния 88-ми Солунски международен панаир, се състоя в събота в присъствието на министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис и вицеканцлера на Германия Роберт Хабек, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА. Речта на премиера обаче бе съпроводена от мощни протести. 

"Фактът, че 130 компании участват в панаира, доказва силните икономически връзки между Гърция и Германия. Това свидетелства, че сме изградили много силно икономическо двустранно партньорство", подчерта Мицотакис.

Гръцкият премиер се спря и на трудния период в отношенията на двете страни. "Гърция премина през икономическа криза и възгледите на Германия понякога бяха изкривени от болката, изпитвана от гръцките граждани. Но истината е, че оставихме тези години зад гърба си. Сега гръцката икономика расте бързо, предоставяйки на германските компании много възможности за присъствие в Гърция и за инвестиции. Не трябва да забравяме, че Германия е един от най-големите чуждестранни инвеститори в Гърция, " каза Мицотакис.

"Солунският международен панаир е възможност да засилим нашите двустранни, икономически отношения, да открием нови възможности, тъй като това е важен международен панаир. Това е едно отлично сътрудничество между Гърция и Германия", подчерта министър-председателят и отбеляза, че "сме изправени пред огромни предизвикателства, свързани с особено чувствителни въпроси като зеления преход и изменението на климата - в повечето средиземноморски страни бяхме пряко засегнати от климатичната криза."

Снимка: АНА-МПА/БТА

От своя страна вицеканцлерът и федерален министър на икономиката и климата на Германия Роберт Хабек подчерта, че се гордее, че Германия е почетна страна на панаира.

"Посещавал съм Гърция в миналото, плажовете на вашата страна, но това е първият път, когато съм в страната и по-специално в Солун, на този исторически международен панаир, като вицеканцлер и федерален министър на икономиката и опазването на климата. Това е международен панаир за хората, за света, за всички граждани и е голяма чест да представим Германия на това място, създадено и предоставено ни от Вас, г-н премиер, за да организираме най-голямото участие на германски изложители, което се е случило в чужбина през последните 25 години."

Панаирът се провежда в Международния изложбен и конгресен център (HELEXPO) в Солун. Шест от страните участват за първи път. Това са Еквадор, Япония, Косово, страни от Субсахарска Африка, Катар и Великобритания.

Другите страни участнички в панаира са Армения, Бангладеш, Босна и Херцеговина, България, Китай, Кипър, Египет, Германия, Индия, Индонезия, Иран, Италия, Люксембург, Молдова, Непал, Пакистан, Палестина, Полша, Сирия, Украйна и Уругвай.

Мощни протестни демонстрации на синдикатите съпроводиха традиционната реч на премиера Мицотакис пред участниците на международния панаир в Солун. Депутати от опозиционните партии участваха в протестите, като за тях пристигнаха хора от цялата страна.

Включиха се лекари, учители, пенсионери и студенти, които скандираха, че искат достойни заплати и пенсии, предаде БНР. На плакати бяха изписани искания за връщате на 13-та и 14-та заплата, безплатни лекарства на пенсионерите. Лекарите искат съвременно оборудване на болниците, а студентите - перспективи за развитие в Гърция. Масово бе и участието на фермерите в протестите.

Силни полицейски части и отрядите за борба с безредиците охраняваха панаирното градче. В традиционната си годишна реч за икономическата политика на правителството за следващата година премиерът обеща увеличаване на заплати и пенсии, намаляване на безработицата и намаляване на част от данъците.

"Днес не нося със себе си торба с неразумни подаяния, а само предложения за полезен и ефективен избор", заяви лидерът на десноцентристката партия "Нова демокрация", която е на власт през 2019 г. и спечели втори управленчески мандат миналата година.

Специалният данък върху самонаетите лица ще бъде премахнат през следващата година, а 243 милиона евро, приходи от извънреден данък върху енергийните компании, ще бъдат разпределени между уязвимите граждани в декември, обеща премиерът.

Гърция също така ще похарчи 1,6 милиарда евро през 2025 г. за отбраната си, каза Мицотакис. А за да се спре спадът в раждаемостта, той обеща да разшири плана за жилищно настаняване и да подкрепя младите с помощи и данъчни облекчения.

Мицотакис също така обеща да подсили гражданската защита, да подкрепи земеделските производители, които са били засегнати от изменението на климата, и да намали имотния данък за собствениците на жилища, които застраховат дома си срещу природни бедствия.

Според източници правителството планира да похарчи 3 милиарда евро само през 2025 г., което представлява около 1,5 % от БВП.

Кризата с разходите за живот след пандемията, последиците от опустошителните горски пожари и наводнения, както и някои реформи, отблъснаха някои основни избиратели на "Нова демокрация", чиято популярност е спаднала според проучвания на общественото мнение, припомня Ройтерс.