Мицкоски иска референдум за подписания протокол с България
Гласувалите не знаели за какво гласуват, твърди лидерът на ВМРО-ДПМНЕ
Опозиционната северномакедонска партия ВМРО-ДПМНЕ анализира дали да бъде свикан референдум, на който гражданите да изразят мнението си по въпроса дали приемат вече подписания двустранен протокол с България. Това е вторият план, който може да бъде задействан, ако опозицията събере 150 000 подписа за обявяването и парламентът вземе такова решение. Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски заяви, че анализът продължава, пише a1on.mk.
"Това са сериозни неща. Искаме, когато излизаме пред гражданите, да се основава на факти. В следващия период ще се консултираме с експерти по конституционно право, за да дефинираме ясно въпроса, с който ще излезем", казва Мицкоски.
Той беше попитан и защо депутатите от ВМРО-ДПМНЕ не останаха в залата, за да гласуват "против" заключенията по френското предложение.
"Позицията на ВМРО-ДПМНЕ и коалицията е ясна, че сме против. Но е голяма лъжа, че искат да минат гласуването на модифицирано предложение. Парламентът гласува документ с по-малко правно значение от този документ. Гласувалите не знаеха за какво гласуват, тъй като протоколът не беше съставен документ и не го бяха виждали. Предложените заключения нямат нищо общо с това, което е подписал Буяр Османи. ВМРО-ДПМНЕ не искат да легитимират политическото безчинство и насилие. Бяхме по време на дискусията, разисквахме, изразихме нашата позиция, че сме против, но за съжаление има 68, които решиха да фалшифицират някои заключения", казва Мицкоски.
След като парламентите на България и Северна Македония приеха френското предложение относно условията за започване на преговорите за членството на западната ни съседка в Европейския съюз, вчера официално външните министри на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи сложиха подписите си под двустранния протокол към Договора за добросъседство и приятелство в чл. 12.
Късно снощи МВнР пусна целия текст на въпросния протокол, чието подписване отвори вратата за първата Междуправителствена конференция с ЕС във вторник, след което започва скринингът, който ще продължи година и половина. След приключването на този процес е планирана следващата междуправителствена конференция, която ще завърши началната фаза на преговорите за членство, като нейното провеждане зависи от конституционните промени.
Подписването на протокола, превърнал се в ябълка на раздора в Северна Македония, се тълкува по различен начин от власт и опозиция. Докато за едни това е историческо решение и достойна стъпка към ЕС, за противоположния лагер това е предателство, за което ще трябва да се търси отговорност.