"Мъжът от стомана" Нурсултан Назарбаев е главна мишена на гнева на казахстанците
Въпреки че се оттегли от президентския пост през 2019 г., 81-годишният Назарбаев е същинската власт в страната
Нурсултан Назарбаев, който вчера беше отстранен от поста председател на влиятелния Съвет за сигурност на Казахстан в момент на съпроводени с насилие улични протести, има доминираща позиция в своята огромна централноазиатска страна, производителка на петрол, още отпреди разпадането на Съветския съюз през 1991 г., коментира Ройтерс, цитирана от БТА.
Някои протестиращи скандираха лозунги против 81-годишния бивш президент при продължаващите от дни размирици, избухнали заради покачването на цените на горивата, което доведе вчера до оставката на правителството.
Въпреки че се оттегли от президентския пост през 2019 г. и предаде властта на избран от него наследник, Назарбаев продължи да бъде същинската власт в страната. Президентът Касъм-Жомарт Токаев обяви в предавано по телевизията обръщение вчера, че вече поема ръководството на Комитета за държавна сигурност, но не спомена нищо за Назарбаев, който не е бил виждан или чуван от дни.
Назарбаев управляваше Казахстан с твърда ръка почти три десетилетия, привличайки чуждестранни инвестиции за стотици милиарди долари в енергийния и металургичния сектор и постигайки умел баланс в отношенията с могъщите съседи Русия и Китай.
Бившият металург обаче не търпеше никакво несъгласие и си навлече критики от западни страни и правозащитни организации, които го обвиняваха, че отстъпва от постсъветските демократични свободи. Смята се, че семейството му контролира голяма част от казахстанската икономика.
Мъж от стомана
Роденият през 1940 г. Назарбаев се издига в редиците на комунистическата партия, като става член на Политбюро през 1990 г., малко преди разпадането на Съветския съюз.
Той спечели симпатиите на много казахстанци с практичните си обещания за стабилност и благополучие в един несигурен централноазиатски регион, граничещ с Афганистан и разтърсван от радикален ислям, местни кланове, етнически напрежения и наркотрафик.
"Ние бяхме поколение със стоманен характер, несломима воля и целеустременост", каза веднъж той по време на посещение в град Темиртау, където се намирал металургичният комбинат, в който работил някога. "Тези качества ни позволиха да се справим дори с най-трудните задачи и да покорим всеки връх."
След независимостта той спечели похвали от Запада, като доброволно се отказа от ядрения арсенал на страната. Той изостави усилията за реинтегриране на икономиката с тази на Русия и назначи реформатори, които изградиха силна финансова система.
Назарбаев казваше, че е необходим чуждестранен капитал за спасяване на изпитващата затруднения промишленост в постсъветския период. Мнозина смятат, че той има заслуга за значителния икономически растеж и за това, че до голяма степен е избегнал социалните напрежения, засегнали по-бедните съседни страни, поне в първите две десетилетия от своето управление.
През 2010 г. той получи титлата "Водач на нацията", след като парламентът му даде имунитет от наказателно преследване и право да оформя политиката дори след своето оттегляне.
Той също така построи нова столица в северните степи - Астана, по-късно преименувана на Нур Султан в негова чест.
Критиците дълго време обвиняваха Назарбаев, че е назначил свои роднини и съюзници на важни постове в управлението и промишлеността и че е потискал медийните свободи.
В Казахстан никога не е имало избори, които да са били оценени като свободни и честни от международни наблюдатели.
Назарбаев има три дъщери - Дарига, Динара и Алия, но няма синове.