Вариантът "Омикрон" продължава да обърква сметките на всемирната борба срещу коронавируса. Въпреки високата степен на ваксинационно покритие, COVID-кризата не отслабва хватката си в редица големи държави.

От петък френската столица Париж връща изискването за носене на предпазни маски на открито поради ръст на заразените, довел до взрив на случаите на COVID-19 във Франция, обяви префектурата на полицията в Париж, цитирана от Франс прес.

Маските ще са задължителни за всички на възраст над 11 години с изключение на хората, които пътуват в автомобил, на велосипедистите и други използващи двуколесни превозни средства, както и на хората, които извършват активна спортна дейност, уточни в комюнике префектурата.

Носенето на маска ще е задължително също на открити обществени места с изключение на парковете "Булонски лес" и "Венсен" и в района на летищата "Шарл де Гол", "Бурже" и "Орли". Достъпът до терминалите на тези летища остава забранен за придружители на пътниците.

"Още от петък се въвеждат редовни и засилени проверки, особено на местата, където се събират много хора", предупреди столичната префектура. Нарушителите ще плащат глоба от 135 евро.

Близо 9000 полицаи и военни ще следят за спазването на мерките в новогодишната нощ.

Франция регистрира рекорд след рекорд при броя на заразените с коронавирус. Днес бе съобщено за 208 000 нови случая, след като за предишното денонощие те бяха около 180 000.

Повече от година след началото на ваксинацията, новите случаи на COVID-19 в САЩ достигнаха най-високо ниво от около 265 000 средно на ден. По данни на университета "Джонс Хопкинс" новите случаи на ден са се увеличили повече от два пъти през последните две седмици, като са надхвърлили стария рекорд от 250 000, поставен в средата на януари.

Бързо разпространяващата се мутирала версия на вируса помрачи Коледа и Нова година, принуждавайки общностите да ограничат или да отменят тържествата си само седмици след като всичко създаваше очаквания американците да се радват на почти нормални празници, отбелязва АП. Хиляди полети бяха отменени на фона на недостиг на персонал, причинен от вируса.

Д-р Антъни Фаучи, главният експерт по инфекциозни болести в САЩ, заяви днес, че не е необходимо да се отменят малки домашни събирания сред ваксинирани и роднини и приятели, получили подсилваща доза ваксина.

Но "ако плановете ви са да отидете на новогодишно парти за 40-50 души с всички звънчета и свирки и всички да се прегръщат и целуват и да си пожелават щастлива Нова година, силно бих препоръчал тази година да не го правим", каза той.

Германският министър на здравеопазването Карл Лаутербах пък заяви, че нивото на заразяване с коронавирус в страната вероятно е два до три пъти по-високо, отколкото показват статистическите данни. Той призова сънародниците си да бъдат предпазливи по време на новогодишните празненства.

Статистическите данни от последните дни продължават да показват, че нивото на заразяване в Германия се понижава след рязкото покачване, причинено от варианта Делта. Но официални лица многократно предупредиха, както и в предишни празнични периоди, че числата за Коледа и Нова година ще бъдат непълни, тъй като тогава се правят по-малко тестове и има забавяне при отчитането им. Днес официалните данни на Германия показаха 40 043 нови случая през последните 24 часа и ниво на заразяване, или заболеваемост, от 205,5 нови случая на 100 000 жители за последните седем дни.

Министърът на здравеопазването каза, че има значително увеличаване на случаите на Омикрон, което буди безпокойство. Наблюдава се и "недостиг на персонал" и това е особено забележимо по време на отпуските в местните здравни служби, които са ключова част от веригата за докладване в Германия. Той заяви, че подобряването на тази ситуация ще бъде "основна задача" за него през следващата година.

Лаутербах посъветва германците да прекарат новогодишния период "много предпазливо" и да празнуват само в много малки групи. Ограниченията, които влязоха в сила през последните дни, включват до 10 души на частно събиране. Мащабните новогодишни тържества бяха отменени, а продажбата на фойерверки - забранена.

Министърът заяви, че е сигурен, че ще има "солидни и достатъчни" данни за инфекциите до 7 януари, когато канцлерът Олаф Шолц и премиерите на 16-те провинции германски провинции ще обсъдят по-нататъшните действия в борбата с пандемията.

Лаутербах отбеляза, че кампанията за ваксиниране в Германия се е активизирала след краткото коледно затишие и призова хората, на които все още не е поставена подсилваща доза ваксина, да си запишат час. Досега 71 на сто от населението е получило пълен курс на първа ваксинация, а 37,3 процента имат и подсилваща доза.

COVID хватката продължава да измъчва и Италия. Късно снощи правителството реши от 10 януари да се изисква ваксинационен пропуск за достъп в обществения транспорт, хотелите, външните части на ресторантите, изложенията и конгресите, а също в басейните и залите за фитнес, предаде Франс прес. Наредбата за въвеждане на спешни мерки, с които да ограничи разпространението на епидемията от COVID-19, беше одобрена на министерски съвет, председателстван от премиера Марио Драги.

Досега беше възможно да се пътува с влак или самолет след представяне на "базов" здравен пропуск, издаван на хора, които са се ваксинирали или имат отрицателен тест за ковид. Ваксинационен пропуск ще се издава само при завършен ваксинационен цикъл или преболедуван COVID. В Италия ваксинационен пропуск досега се изискваше от представителите на определени професии като здравните работници и силите на реда.

Правителството снощи реши също да отмени 10-дневната карантина за контактни лица, които са ваксинирани или са се възстановили от COVID. За неваксинираните обаче задължението за карантиниране се запазва.

"Смятам, че е логично да се прилагат различни правила за онези граждани, които са следвали правителствените указания, поставяйки си две дози ваксина, а след това и подсилваща доза", заяви заместник-министърът на здравеопазването Андреа Коста, цитиран от Ройтерс.

Смекчаването на правилата за самоизолация цели да облекчи положението в някои сфери като транспорта, който беше до голяма степен парализиран поради отсъствието от работа на значителен брой служители, поставени под карантина.

Ограничения ще има и при спортните събития - с 35 процента публика, когато са на закрито и 50 процента, когато са на открито.

Подобно на европейските си съседки Италия се сблъсква в последните дни с увеличаващ се брой заразени. Вчера бяха регистрирани над 98 000 нови случая.

Ваксинираните с две дози в страната са близо 80 процента, а тези, които са си поставили и бустерна доза, са около 30 процента.