Нидерландия налага пълен локдаун. Причината - бързото разпространение на новия вариант на COVID-19 Омикрон. Новите ограничения ще влязат в сила в неделя, заяви на пресконференция премиерът Марк Рюте, цитиран от световните агенции.

"Нидерландия отново е принудена да се затвори. Това е неизбежно, защото се задава пета вълна, свързана с варианта Омикрон", каза премиерът. "Тази вечер излизам пред вас в мрачно настроение. За да обобщя с една дума - Нидерландия се връща към локдауна от утре", каза Рюте.

Локдаунът ще бъде в сила най-малко до 14 януари, като може да бъде удължен след тази дата. През този период ще продължат работа само аптеките, магазините, продаващи стоки от първа необходимост, бензиностанциите, библиотеките и шофьорските курсове.

Всички училища ще бъдат затворени от понеделник до 9 януари. От неделя ще затворят магазините, продаващи стоки не от първа необходимост, баровете, ресторантите, фризьорските салони, фитнес залите, кината, музеите, театрите и други културни и спортни обекти.

Мерките включват препоръка към домакинствата да не приемат повече от двама гости, а събиранията на открито също са ограничени до максимум двама души. Изключение е направено само за деня на Коледа, 25 декември.

Ваксинирани в Нидерландия са 85 на 100 от възрастните, бустерна доза имат 9 на сто.

От началото на пандемията страната отчита 2,9 милиона заразени и над 20 хиляди починали. Новозаразените за денонощие надхвърлят 14 600.

 Да се готви Кралството

Вестник "Таймс" съобщава, че британското правителство има готов план за двуседмичен локдаун след Коледа, който включва забрана за гостуване по домовете. Според изданието новите разпоредби ще забранят напълно общуването на хора от различни семейства на закрито, освен ако не се налага спешна работа. Пъбовете и ресторантите ще минат на обслужване единствено на открито, съобщи БНР.

"Файненшъл таймс" пък пише, че премиерът Борис Джонсън е бил запознат със серия от възможности от "леки напътствия за съобразяване на хората със сегашните разпоредби до налагане на пълен локдаун". Вестникът цитира приближени на премиера , които твърдят, че той предпочита по-леката форма, но в същото време трябва да бъде реалист през заплахата от Омикрон.

Според изтекла информация от последното заседание на групата научни съветници за извънредни ситуации, видяна от Би Би Си, учените са казали на министрите, че много скоро трябва да бъдат въведени по-строги мерки. Те настояват да не се изчаква настъпването на новата 2022 година.

Всичко това става след като в петък бяга регистрирани рекордните 93 045 потвърдени случаи на заразяване с Covid-19 - най-голямата бройкаq откакто настъпи пандемията. Броят на постъпилите в болници в Лондон се e увеличил с близо 30% за седмица.

В Лондон обявиха извънредна ситуация, започнаха сблъсъци

В събота следобед кметът на Лондон Садик Хан обяви извънредна ситуация, за да помогне на болниците в града да се справят увеличаващия се брой пациентите с КОВИД-19 заради бързо разпространяващия се вариант Омикрон на коронавируса, предаде Ройтерс.

Предприемането на тази стъпка ще позволи по-тясна координация между различните държавни служби, след като Великобритания регистрира вчера най-големия дневен ръст на броя на новите случаи на КОВИД-19 от началото на пандемията.

Хоспитализациите и недостигът на медицински персонал се увеличават, каза Хан и добави, че след консултации е решил поради сериозността на положението да обяви днес "извънредна ситуация". "Увеличаването на броя на случаите на варианта Омикрон в нашата столица е много обезпокоително", добави Хан. Омикрон бързо стана доминиращ, броят на новите случаи рязко скочи, а броят на хоспитализираните отново расте, каза кметът.

Лондон е регистрирал 65 525 нови случая на коронавирус през последните седем дни, от които 26 418 за последните 24 часа, за които бяха съобщени данни.

Хан, който е от опозиционната Лейбъристка партия, обяви такова извънредно положение и през януари, когато ръстът на случаите на КОВИД-19 заплашваше да претовари болниците.

Според последни оценки на Омикрон се падат повече от 80 процента от новите случаи на КОВИД-19 в Лондон.

Снимка: АР/БТА

В централен Лондон се стигна до сблъсъци между полицията и протестиращи срещу наложените ограничения. Медии разпространиха кадри от площада пред парламента, където голяма група протестиращи влиза в схватка с полицията при опит да премине през нейния кордон. Хората протестират срещу новия план "Б" на премиера, който включва ваксинационни паспорти.

Демонстрацията е организирана от движението Together Declaration, която твърди, че представлява повече от 200 организации, бизнес групи и редови граждани, обединили се, защото са дълбоко загрижени за нарушаването на човешките им права и притеснения докъде ще ги доведе въвеждането на ваксинационни паспорти.

Париж отмени новогодишната заря заради Омикрон

Париж отмени празничната новогодишна заря на булевард "Шанз Елизе" в съответствие с новите мерки на правителството за предотвратяване на разпространението на варианта на коронавируса Омикрон, съобщи телевизия БФМ, цитирана от Ройтерс.

Вчера френският министър-председател Жан Кастекс заяви, че всякакви големи публични празненства и зари в новогодишната вечер ще бъдат забранени и препоръча на хората - дори да са ваксинирани - да се тестват за КОВИД-19, преди да се събират, за да празнуват идването на новата година.

Предполага се, че поне 10 процента от новопотвърдените случаи на болестта във Франция в момента се дължат на Омикрон и това е основната причина за намеренията да бъдат затегнати разпоредбите за достъп до някои места, каза в интервю за радио "Франс Ентер" министърът на здравеопазването Оливие Веран.

Новият здравен пропуск, който се очаква да бъде въведен в началото на новата година, предвижда хората да трябва да удостоверяват, че са ваксинирани, преди да влязат в ресторант или да се качат на обществено транспортно средство, пътуващо на дълги разстояния. Засега е достатъчно при посещаване на много места на закрито да бъде показан скорошен отрицателен тест за КОВИД-19.

Веран допълни, че очаква в началото на идната седмица френската здравна служба да получи зелена светлина за ваксиниране срещу коронавирус на децата от 5 до 11 години. Засега могат да бъдат имунизирани само деца със сериозни здравословни проблеми или такива, за които има допълнителен здравен риск.

Снимка: АР/БТА

Все повече държави затягат мерките заради новия вариант

Заради варианта Омикрон Австрия затяга мерките по границите си от понеделник. В страната ще могат да влизат само хората с валидно доказателство за тройна ваксинация или възстановяване от Ковид-19. Останалите, включително и тези без трета бустерна доза, ще трябва да представят отрицателен PCR тест, предаде БНР.

Премиерът на Дания Мете Фредериксен обяви, че театрите, кината, концертните зали, увеселителни паркове, музеите и художествените галерии трябва да бъдат затворени, за да се ограничи разпространението на вируса.