Край на двудетните семейства - Китай ще бори демографската криза с право на трето дете
Резултатите от последното преброяване на населението показват рязък спад на раждаемостта
Китай обяви, че всяка двойка ще получи правото да има до три деца, съобщи Синхуа.
Решението бе взето днес на среща на Политбюро, председателствана от президента Си Цзинпин.
Не става ясно откога влиза в сила тази мярка.
Това е голяма промяна в демографската политика на страната, която позволява в момента семействата да имат до две деца, отбеляза Ройтерс.
Решението бе взето няколко седмици след публикуването на резултатите от последното преброяване на населението, в които се вижда рязък спад на раждаемостта в най-населената страна в света.
Миналата година, белязана с коронавирусната пандемия, броят на ражданията в Китай спадна на 12 милиона срещу 14,65 милиона през 2019 г. Тази година раждаемостта - 10,48 на 1000, стигна най-ниска точка от създаването на комунистически Китай през 1949 г., уточнява Франс прес.
След повече от три десетилетия "политика за единствено дете" Пекин поразхлаби ограниченията през 2016 г. и разреши на китайците да имат по две деца в семейство, но не успя да тласне раждаемостта нагоре, напомня АФП. Новата демографска политика ще включва и "мерки в подкрепа" на семействата, посочи Синхуа без повече уточнения.
Причините за намаляване на ражданията са много: по-малкият брой сключвани бракове, поскъпването на жилищата и на образованието, решението на някои жени да предпочетат служебната кариера и оттам - късните забременявания, преобладаващият брой на мъжете спрямо жените заради традиционното желание за мъжка рожба и др.
От друга страна, миналата година в Китай е имало над 264 милиона души на 60 и повече години. Хората от тази категория са вече 18,7 на сто от общото население - повишение с 5,44 пункта спрямо преброяването от 2010 г. И обратното, хората в активна възраст (15 - 59 г.) днес са едва 63,35 на сто от населението - изоставане с 6,79 пункта за 10 години.
По последни официални данни в края на 2020 г. в Китай са живели общо 1,411 милиарда души.