Германският канцлер Олаф Шолц, след като бе упрекнат у дома за първоначалното си мълчание пред коментар, сравняващ убийствата в израелската държава с Холокоста, поднови критиките си към всякакъв вид сравнения на нацистките масови убийства на евреи с други събития, съобщи ДПА.

Федералното правителство няма да толерира антисемитизма - а това включва и релативизирането на Холокоста - заяви днес канцлерът в Берлин.

Шолц беше подложен на критики, след като не реагира на противоречивите изказвания на палестинския президент Махмуд Абас по време на съвместна пресконференция в канцлерството преди няколко седмици.

По време на посещението си в Берлин в средата на август Абас обвини Израел в многобройни "Холокости" срещу палестинците, което предизвика възмущение в Германия.

След като първоначално не реагира на забележките по време на пресконференцията, по-късно Шолц се дистанцира от думите на Абас. Това беше широко критикувано като твърде закъсняло действие, припомня ДПА.

Днес Шолц поднови критиките си към забележките на Абас и заяви, че това е "възмутително" изкривяване. На пресконференция с Шолц Абас заяви тогава: "Израел е извършил 50 кланета в 50 палестински места от 1947 г. до днес", като добави: "50 кланета, 50 Холокоста." Днес Шолц направи изявление по време на събитие, посветено на 25-годишнината на организацията "Приятели на Яд Вашем" в Германия.

Това сдружение подкрепя работата на централния мемориал на Холокоста Яд Вашем в Ерусалим. Самият Яд Вашем е основан от израелския парламент през 1953 г. Мемориалът е разположен на Хълма Херцел или Хълма на паметта в Ерусалим. Той е посветен на документирането, изследването, образованието и възпоменанието на 6 милиона еврейски мъже, жени и деца, убити по време на Холокоста, както и на унищожените еврейски общности.

В същото време на посещение в Германия е израелският президент Исак Херцог. Тридневната визита започна вчера следобед. На официалния банкет за посрещането му президентът Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че е гневен и засрамен, че евреите все още не могат да се чувстват в безопасност в страната му и заяви, че "борбата срещу антисемитизма е ключова за демокрацията в Германия".

"Ние, германците, обявяваме непоклатимата си подкрепа за сигурността и правото на съществуване на Израел", подчерта Щайнмайер. Той напомни отново за германската отговорност за Холокоста. "Споменът за това, което се случи и какво може да се случи, трябва да бъде предупреждение за нас в настоящето и бъдещето, за може това да не се случва повече", добави германският президент на банкета.

Част от историческата отговорност на Германия е да не се проявява безразличие и толерантност към повторната поява на антисемитизма. Това е част от отговорността на германците не само към историята им и към евреите, живеещи в страната. "Ние също така го дължим на себе си и на нашата демокрация", подчерта Щайнмайер.