Израел най-вероятно няма да атакува ядрената програма на Иран, а вместо това ще се концентрира върху различни видове военни бази и разузнавателни обекти, пише "Джерусалем поуст".

Вътрешни източници са потвърдили пред медията, че страната се готви за средни по мащаб сценарии за атака.

Ответен удар ще има, защото почти всички висши израелски представители публично обещаха това през последните дни. Той ще бъде по-значим от подобна операция от 19 април, когато в отговор на масираното иранско нападение с дронове бе повредена само една иранска ПВО система С-300.

Има индикации, че Израел ще се опита да избегне ескалацията. Една от тях е, че ответната атака трябва да е съобразена с целите на войната, определени от кабинета по сигурността.

Например, докато най-ясно изразената цел на войната е да се победи "Хамас", други цели включват осигуряване на безопасност по северната граница на Израел с Ливан, както и избягване на голяма регионална война с Иран.

Удар по ядрените обекти ще противоречи на последната цел. Бомбардирането на центъра за обогатяване на уран в Натанц ще се разглежда като акт на война, пише "Ню Йорк Таймс".

Израел едва ли може да унищожи ядрената програма на Иран самостоятелно без помощ от САЩ, допълват от "Таймс". Причината за това е липсата на достатъчно мощни оръжия за унищожаване на подземни съоръжения като тези във Фордо и Натанц.

Йерусалим разполага с бомби, които могат да поразяват обикновени бункери и тунели, но не и добре защитени подземни комплекси, изградени под планини.

"Ядрената цел е много трудна цел," казва генерал Франк Макензи, който бе отговорен за военните планове срещу Иран, докато ръководеше Централното командване на САЩ. "Има много други алтернативи на тази цел," добавя той, уточнявайки, че много от тях, включително енергийната инфраструктура, биха били по-лесни за изпълнение.

Междувременно някои израелски служители в Министерството на отбраната не виждат ракетната атака на Иран от 1 октомври като знак, че Техеран е готов за по-мащабна война.

По думите им това е по-скоро като опит за възстановяване на собствения възпиращ потенциал след сериозни загуби на "Хизбула" и "Хамас", пише "Джерусалем Поуст".

Удари по ракетни центрове, бази за дронове и командири, координирали ударите срещу Израел, може да избегнат ескалацията.

В този случай Газа и Ливан биха били признати за по-големи проблеми за сигурността на Израел, отколкото Иран. Това може да се възприеме и като "драматична промяна в стратегическия фокус". Но мащабна война с Иран може значително да отвлече вниманието и да попречи на Тел Авив да завърши борбата с "Хамас" и да осигури по-стабилна ситуация с "Хизбула" в Ливан.

Според "Джерусалем Поуст" Израел има възможностите за поразяване на подземни комплекси, ако използва множество по-малки противобункерни бомби. Освен това Иран има и ядрени съоръжения, разположени на повърхността.

Дали Иран ще удвои усилията си за създаване на ядрено оръжие след подобна атака, остава въпрос с отворен отговор.

Администрацията на премиера Бенямин Нетаняху е отказала коментар по темата.