Политик нахлу по време на пресконференция на Орбан в ЕП, охраната го изведе (видео)
Унгарският премиер говори пред журналисти, като увери, че прави всичко възможно да убеди всички да пуснат българите и румънците като пълноправни членове на Шенген
Мъж нахлу и внесе хаос по време на пресконференция в ЕП, давана от унгарския премиер Виктор Орбан. На кадри в социалните мрежи се вижда как той влиза и започва да крещи на унгарски език, а охраната скоро овладява ситуацията и го извежда от залата.
Според Telex това е членът на унгарската демократична коалиция Мартон Джекички.
След инцидента Орбан коментира, че "унгарският е директен език и че комуникацията може да бъде груба". "Когато един политик каже на друг, че е злодей, в нашата култура това означава "не съм съгласен с теб", добави премиерът.
В началото на септември в знак на протест срещу политиките на унгарския министър-председател Джекички хвърли монети по него.
Днес Орбан говори пред журналисти в Европейския парламент ден преди да произнесе реч пред евродепутатите, в която ще представи приоритетите на Будапеща като ротационен председател на Съвета на ЕС до края на годината. Будапеща оглави Съвета на ЕС на 1 юли, но събитието бе неколкократно отлагано.
В рамките на пресконференцията Орбан заяви, че приемането на България и Румъния в сухопътния Шенген продължава да бъде в дневния ред на Унгарското председателство на Съвета на ЕС. Той подчерта, че унгарското председателство не е далеч от решение по въпроса.
Here's the video showing how a DK local council member interrupted Orbán's press conference in Strasbourg.
— Pete (@splendid_pete) October 8, 2024
The event was disrupted by Márton Gyekiczki, a DK councilor from Érd, who threw paper notes and yelled, "How much did you betray the country for, Mr. Prime Minister?"… pic.twitter.com/dZiVhtfFnd
Орбан подчерта още, че само една държава е против, визирайки Австрия, но припомни, че решението трябва да се вземе с единодушие. "Аз правя всичко възможно да убедя всички да пуснат българите и румънците, защото това е голямо предимство или би било голямо предимство за ЕС", каза Орбан.
Унгарският премиер смята, че двете страни защитават добре външните граници на ЕС. "Ако не сме доволни как се справят, трябва да им дадем още много пари, за да подсилят външните граници на ЕС", коментира той.
По думите му няма никакъв смисъл между Румъния и Унгария да има шенгенска граница.
Освен темата Шенген, той отговори и на други въпроси. Попитан, ако Унгария не е член на НАТО и руският президент Владимир Путин поиска част от страната, би ли го оставил да го направи в името на мира и живота на хората, Орбан отговори:
"Имаме опит с руснаците. Окупирали са ни няколко пъти. Ние знаем как да се борим, дали да се борим, кога да се борим, дали да преговаряме или не. Разбираме за какво става дума. Това е сложен въпрос и сме изцяло с нашите украински приятели в тази ситуация - да открием добра политика, да се борим и да имаме добър резултат. Но същевременно това е много сложен въпрос. Не им е лесно на украинците".
Орбан обобщи, че "Унгария е член на НАТО и няма нужда са се спекулира какво би станало, ако не е".
Унгарският премиер говори и за "мирната си мисия" в Москва, Киев и Пекин, която разгневи лидерите на ЕС. "Написах доклад след умиротворителната ми обиколка и го пратих до лидерите на държавите и до председателя на Европейския съвет. Лидерите и на Украйна, и на Русия са силно убедени, че времето е на тяхна страна. Те не са готови да направят компромиси. Това е моето впечатление. Володимир Зеленски ще представи план за победа. Значи иска да продължи да се бие. Това е лошо за Европа. Не ме интересуват интересите на Русия или Украйна. Но на Европа интересът е спиране на огъня", категоричен бе Орбан.
Според него е абсурд да го наричат "троянския кон на Путин". Унгарският премиер обаче намира, че докато повечето хора по света за са мир, "то ЕС е за война". "Трябва ли да продължим според вас да оказваме военна помощ на Украйна? Който е съгласен, да ги подкрепя. Който не е, да не го прави. Така правим ние унгарците".
Вчера Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон каза в ЕП, че на 10 ноември по време на срещата на външните министри от ЕС отново ще призове решението за приемането на България и Румъния в сухопътния Шенген да бъде взето да края на тази година. На 10-и обаче няма са има гласуване по въпроса, а само дебат. Последната среща на вътрешните министри, на която може да бъде гласувано приемането на двете държави, е през декември.