Израел обяви началото на ответния си удар по Иран. Той идва в отговор на нападението с балистични ракети от 1 октомври.

Над 100 израелски самолета, включително стелт изтребителите F-35, участват в осъществяването на серия от удари срещу военни цели в Иран, съобщава "Джерусалем поуст". Това ще бъде най-голямата атака на Израел срещу Иран в историята.

Израелската медия Kann News също пише, че ответният удар се реализира на вълни. Тази стратегия цели по-лесно отслабване на противовъздушната отбрана на Иран. Според израелския канал News 12 при "втората вълна" на въздушни атаки срещу Иран е имало експлозии в централно разположения град Шираз. Съобщава се и за експлозии около Техеран.

В изявление израелската армия съобщи, че е нанесла "прецизни удари" върху ирански военни цели в отговор на "месеците на непрестанни атаки от режима в Иран срещу Израел".

"Режимът в Иран и неговите съюзници в региона неуморно атакуват Израел от 7 октомври 2023 г. насам - на седем фронта - включително и с директни атаки от иранска територия," се казва в изявлението на военните.

"Както всяка друга суверенна държава в света, Държавата Израел има правото и задължението да отговори," завършва съобщението.

Иранските медии първоначално обявиха, че това са звуците от свалянето на противниковите ракети. Малко по-късно агенция "Фарс" написа за взривове в няколко военни бази в западната и югозападната част на Техеран. Впоследствие, свързаната с Ислямската революционна гвардия "Тасним нюз" отново отрече информацията за поразените цели.

"Жител на Техеран е съобщил пред информационната агенция Асошиейтед Прес, че около иранската столица са се чули поне седем експлозии, които разтърсили околността", съобщи "Ал Джазира" по време на първата вълна от атаки.

Междувременно, сирийски медии също съобщават за взривове над Дамаск и Хомс в Сирия.

"Израелските удари по военни цели в Иран са "акт на самоотбрана" в отговор на балистичната ракетна атака на Техеран по-рано този месец", заявиха от Белият дом, цитиран от Times of Israel.

Вашингтон допълни, че ответният удар е "целенасочен и по военни цели".

Израел не атакува иранските ядрени съоръжения или петролни полета, а се фокусира върху военни цели, заяви неназован израелски представител пред NBC.

"Насочваме се към обекти, които може да са ни заплашвали в миналото или биха могли да го направят в бъдеще," допълва официалният представител.

В дните след атаката с около 200 балистични ракети по Израел, мнозина се опасяваха от удар по петролната индустрия или ядрената промишленост на Иран. Считаше се, че подобно решение би ескалирало ситуацията в Близкия Изток.

Администрацията на Джо Байдън призовава Израел да не атакува такива цели, като в същото време подкрепи правото на Израел да отговори на балистичната ракетна атака на Иран от 1 октомври.

"Ако атаката е толкова мащабна, колкото твърдят в Израел, че са ударили множество цели в цялата страна, не само в Техеран, то това драматично увеличава вероятността иранците да отговорят", каза Трита Парси, изпълнителен вицепрезидент на мозъчния тръст Quincy Institute for Responsible Statecraft пред "Ал Джазира".

"И тогава в следващия ответен отговор е много вероятно израелците да ударят цели, като ядрени обекти, петролни инсталации и икономическа инфраструктура. Ако това се случи ние ще бъдем вътре в регионална война", завършва тя.

През последните няколко седмици САЩ разположиха система за противоракетна отбрана на голяма височина THAAD в Израел. Целта ѝ е да унищожава ирански балистични ракети на голяма височина, ако Техеран реши да извърши последваща ответна атака.