Хиляди хора се включиха в проевропейски митинги в цяла Грузия против решението на консервативната националистическа партия "Грузинска мечта" да замрази временно процеса по присъединяването на южнокавказката държава към ЕС, предадоха ДПА и БТА.

Снимки от протестите ВИЖТЕ ТУК>>

В Тбилиси полицията употреби водно оръдие и сълзотворен газ срещу демонстрантите, които хвърляха пиротехнически изделия по служителите ѝ. Органите на реда опитаха да изтласкат множеството от периметъра на сградата на парламента.

Преди това редица училища и университети обявиха безсрочно прекратяване на учебните занятия от солидарност с протестиращите, съобщи осведомителната агенция Интерпрес.

В четвъртък премиерът Иракли Кобахидзе преустанови до 2028 г. преговорите за членство в ЕС, което предизвика демонстрациите. Европейската интеграция на Грузия е записана в конституцията ѝ.

Министерството на вътрешните работи съобщи, че на демонстрациите през последните дни са извършени над 220 ареста, а 21 полицаи - ранени. Ведомството изрази очакване протестите да продължат.

Снимка: АР/БТА

По-рано днес премиерът Иракли Кобахидзе изключи преговори с опозицията и заяви, че протестите са "финансирани от чужбина" и се закани, че "революция в Грузия няма да има".

Снимка: АР/БТА

Президентът на страната Саломе Зурабишвили подкрепя демонстрантите. Тя призова за силна и недвусмислена помощ от Европа, за да не попадне страната ѝ под контрола на Русия и отхвърли твърденията, че с помощта на Запада в Тбилиси се готви цветна революция.

Снимка: АР/БТА

Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк осъди употребата на "прекомерна сила" срещу демонстранти при разпръскването на протестите през последните дни, предаде Франс прес.

"Използването на прекомерна или ненужна сила срещу протестиращи и представители на медии е изключително обезпокоително", обяви Тюрк. "Всички грузинци от целия политически спектър трябва да имат право да изразят свободно и мирно възгледите си за бъдещето на страната."

Снимка: АР/БТА

До становището на Тюрк се стигна след съобщенията за десетки ранени демонстранти и представители на медии по време на протестите. Както се твърди, органите на реда са използвали осем водни оръдия и средства като лютив спрей и химически дразнители (иританти).

Снимка: АР/БТА

Върховният комисар посочи, че според международните стандарти сила трябва да бъде употребявана само в краен случай, и изрази безпокойство и от броя на арестуваните през последните дни, който е 224.