Гръцкият парламент ратифицира Преспанското споразумение между Атина и Скопие, съобщи агенция АНА-МПА, цитирана от БТА.

Гласуването мина със 153 гласа "за" срещу 146"против" и 1 "въздържал се".

Така се отваря пътя на бившата югорепублика за членство в НАТО, а на по-късен етап и към Европейския съюз, съобщава гръцката държавна агенция АНА-МПА.

Към 145-те депутати на СИРИЗА се присъединиха още 8 народни представители: Танасис Теохаропулос, Спирос Ликудис, Елена Кунтура, Танасис Папахристопулос, Катерина Папакоста, Ставрос Теодоракис, Йоргос Мавротас и Спирос Данелис. "Въздържал се" гласува Йоргос Псарианос.

"Днес се роди Северна Македония и тя ще е приятелска страна, съюзник и поддръжник на Гърция в нейния стремеж към сигурност, стабилност и развитие на региона", написа Ципрас в "Туитър".

"Днес ние пишем нова страница в историята на Балканите. Омразата на национализма, споровете и конфликтите, ще бъдат заменени от приятелство, мир и сътрудничество. Бъдещите поколения и в двете страни ще дължат благодарност на депутатите, които, с куража и смелостта си, поставиха основите за бъдеще на мир, солидарност и хармонично съжителство между двата народа", заяви той.

Със споразумението, подписано на 17 юни край граничното Преспанско езеро между двете страни, се решава многогодишният спор между Гърция и Република Македония за името на северната гръцка съседка. По силата на споразумението Скопие ще промени името си на Република Северна Македония, като съответните конституционни промени в страната бяха приети от македонския парламент по-рано този месец. Двете страни уреждат също така споровете си за историческото наследство на Македония, а Скопие се отказва за в бъдеще да издига иредентистки претенции към Гърция.

От своя страна Гърция се ангажира да престане да блокира членството на Скопие в Европейския съюз и НАТО.