Гняв и небивали протести в Китай след пожар с жертви в блокиран заради COVID град (видео)
Пламъците са избухнали в жилищна сграда в столицата на автономния район Синцзян, голяма част от който е блокирана вече над 100 дни, за да се ограничи разпространението на коронавируса
Смъртоносен пожар в Синцзян, Северозападен Китай, разпали в социалните мрежи гнева срещу строгата политика на Пекин за "нулев ковид", забавила спасителните мерки според местните потребители на интернет, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Ройтерс съобщава за "огромни протести" в Синцзян.
Най-малко 10 души загинаха, а девет бяха ранени при пожар, избухнал в жилищна сграда в град Урумчи, столица на автономния район Синцзян, съобщи ДПА, като се позова на властите.
Видеоклипове, разпространени в интернет, показват огромни пламъци, излизащи от прозорците на 15-ия етаж на блока. Пожарът избухнал в четвъртък.
Голяма част от Синцзян е блокирана вече над 100 дни, за да се ограничи разпространението на коронавируса.
Няколко местни жители съобщиха в социалните медии, че ограниченията са попречили на спасителните работи, като някои хора не са успели да избягат от горящата сграда поради заключени врати. Според съобщенията някои са излезли от апартаментите си прекалено късно или изобщо не са ги напуснали от страх да не нарушат ограниченията на локдауна.
Властите обаче отхвърлят твърдения в интернет, че вратите на опожарената сграда били затворени и запечатани с желязна тел, за да не излизат хората навън по време на карантината, отбелязва Франс прес.
Междувременно се твърди, че днес пожарникарите от Урумчи са стигнали на място твърде късно заради прегради и автомобили, които препречили пътя им. Потребители на социалната мрежа Вейбо заявяват, че това са били електрически автомобили, оставени без зареждане през дългите периоди на карантина.
Шефът на местните пожарникари Ли Външън заявил според държавната телевизия Си Си Ти Ви, че опитите за спасяване на пострадалите били затруднени и от липсата на място за спиране в района.
В Китай нараства умората от драконовските мерки за борба с пандемията. Спорадични и понякога бурни протести имаше вече в няколко града през последните дни, включително в най-големия завод за производство на айфони в света - на тайванския гигант "Фокскон" в град Чжънчжоу в Централен Китай. Градските власти карантинираха вчера редица квартали заради взрив на КОВИД-19, което предизвика бурни протести.
Рано днес в китайски социални медии бяха публикувани няколко видеоклипа, за които се твърди, че са от протести срещу локдауните в Урумчи. ДПА отбелязва, че не е възможно тези видеа да бъдат проверени чрез независими източници.
Клиповете, частично проверени от АФП, показват стотици хора, събрали се през нощта пред кметството на Урумчи, които скандират: "Вдигнете карантинните ограничения!".
Видеоклипове показват как хора, събрали се на един площад, пеят китайския национален химн с текст: "Надигнете се, вие, които отказват да бъдат роби!", докато други крещят, че искат да бъдат освободени от локдауните, посочва Ройтерс.
В друго видео десетки демонстранти преминават в шествие в източен квартал на града със същия лозунг, отправят остри нападки и обиждат служители на реда в защитни облекла, изправили се срещу тях.
Журналисти от АФП проверили кадрите, установявайки чрез геолокация къде се намират заснетите сгради, но не успели да определят кога е станало това.
Китайските власти, които цензурират онлайн съобщения, деликатни от политическа гледна точка, изглежда са изтрили множество публикации и хаштагове, свързани с днешния инцидент. Полицията в Урумчи заяви днес, че е арестувала жена, "разпространявала онлайн слухове" за броя на жертвите.
Първоначално разследване показало според Си Си Ти Ви, че пожарът е започнал от електрически контакти в спалнята на един апартамент.
Кметът на Урумчи Маймайтимин Каде поднесе официални извинения за пожара - нещо, което се случва изключително рядко, посочва АФП, като се позовава на телевизията.
Някои квартали на четиримилионния Урумчи са в карантина от седмици, но след протестите градската управа заяви днес, че заразяването е "сведено до нула" и властите ще възстановят постепенно "нормалния ход на живота в зоните със слаб риск".
Китайското ръководство е критикувано от години за отношението си към уйгурското малцинство в Синцзян. Правозащитници твърдят, че стотици хиляди хора са интернирани в лагери за превъзпитание, припомня ДПА.
Китай в последните дни регистрира рекордни равнища при броя на новите случаи на ковид от началото на пандемията. Днес националната здравна служба съобщи за над 35 000 нови заразени.
Понастоящем в градове с над един милион жители като Пекин, Гуанчжоу и Чунцин са въведени строги ограничения на движението. Докато останалата част от света се научи да живее с вируса, Китай продължава да се придържа към строгата си политика на нулев ковид, като запечатва например цели жилищни райони след откриването на отделни случаи.
/ДИ/
СПОДЕЛЕТЕ