Германия поиска арест на украински водолаз заради взрива на "Северен поток"
Заподозреният се е намирал в западно предградие на Варшава, но междувременно е изчезнал
Две години след взривяването на газопровода "Северен поток" главният прокурор на Германия Йенс Ромел е издал европейска заповед за арест на украински гражданин, живеещ в Полша, съобщава вестник Süddeutsche Zeitung, позовавайки се на съвместно разследване с телевизионния канал ARD и вестник Die Zeit.
Газови потоци
- Откриха следи от подводни експлозиви в проби от яхта, подозират връзка със "Северен поток"
- "Нямаме юрисдикция": Швеция прекратява разследването за взривовете на "Северен поток"
- Русия поиска информация от Запада за "Северен поток" и "Крокус сити хол"
- Джефри Сакс: САЩ стоят зад взривяването на "Северен поток"
Според изданието, става дума за украинския инструктор по гмуркане Володимир Ц.
Разследващите в Германия са убедени, че заподозреният мъж е един от водолазите, поставили взривното устройство на газопровода "Северен поток", който свързваше Русия и Германия. При саботажа на 26-ти септември 2022 г. три от четирите тръби бяха взривени.
Според журналистическо разследване на АРД, "Зюддойче цайтунг" и "Цайт" европейската заповед за арест е поискана от полските власти още в началото на юни, но задържане не е извършено. По информация на службите към този момент заподозреният се е намирал в западно предградие на Варшава, но междувременно е изчезнал. Съгласно общите правила на Европейската заповед за арест, която Германия и Полша считат за обвързваща, арест би трябвало да се очаква в рамките на 60 дни без допълнителна проверка от Полша.
Не е известно дали в момента издирвания украинец се укрива в Украйна.
Разследващите в Германия са успели да идентифицират още мъж и жена, също украинци, които вероятно са били част от водолазния екип в Балтийско море. Смята се, че те са съпрузи и управляват водолазно училище, в което е работил издирвания украинец.
Информацията за тях е подадена от партньорска служба, твърдят разследващите журналисти. В ранния етап на разследването беше установена яхтата, с която саботьорите са се придвижили от германското пристанище Рощток до мястото на взривовете край датския остров Борнхолм.
Маршрутът на яхтата "Андромеда" също е установен. Неясно остава по чия заповед са извършени взривовете. Към момента няма доказателства за намеса на украинската държава, твърдят разследващите органи.
По всичко изглежда, че германските следователи са постигнали пробив в един от най-грандиозните случаи през последните десетилетия. Приключването на шведското и датското разследване няма да се отрази по никакъв начин на разследването в Германия, съобщават медиите.
Украинският президент Володимир Зеленски и шефът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов многократно са отхвърляли всякаква намеса на Киев в саботажа.
Три теча в "Северен поток 1" и "Северен поток 2" бяха открити в рамките на няколко часа на 26 септември 2022 г. Първият от тях беше засечен на "Северен поток 2" близо до датския остров Борнхолм. Тогава бяха регистрирани две изтичания на Северен поток. Датската енергийна агенция съобщи, че голямо количество газ е навлязло в морето. По-късно шведски сеизмолози съобщиха, че са регистрирали две експлозии по трасетата на тръбопровода. Няколко дни по-късно шведската брегова охрана откри и четвърти теч по съоръженията.
Съединените щати и НАТО нарекоха атаките срещу газопроводите от септември 2022 г. "акт на саботаж". От своя страна Москва обвини Запада и призова Съвета за сигурност на ООН да проведе независимо разследване. Нито една от страните не е предоставила доказателства за твърденията си.
В началото на март миналата година няколко западни вестника съобщиха, че определена "проукраинска групировка" може да е замесена в експлозията на газопровода. Според медиите НАТО се е стремял да не допусне тази информация да стане публична, тъй като това би довело до изостряне на отношенията между Украйна и Германия.