Четирима офицери бяха арестувани в Габон след неуспешен опит за преврат
Дошъл на власт след спорни избори през 2016 г., президентът Али Бонго наскоро претърпя инсулт, което засили съмненията дали е способен да ръководи богатата на петрол държава
Офицери от габонската армия извършиха опит за преврат днес, като превзеха държавното радио и изразиха недоволство от управлението на президента Али Бонго. Почти всички превратаджии обаче бяха арестувани в рамките само на няколко часа, предаде Ройтерс, като се позова на местните власти.
Говорителят на правителството Ги-Бертран Мапангу съобщи пред агенцията, че четирима от петимата офицери, който превзеха сградата на държавното радио в столицата Либървил, са арестувани, предаде БТА. Петият е избягал и се издирва.
Според източник от армията, пожелал да запази анонимност, организаторите на опита за преврат обаче все още не са арестувани.
Пред сградата на радиото лоялни на правителството войници използваха сълзотворен газ, за да разпръснат близо 300 души, които излязоха на улицата, за да подкрепят пуча, каза очевидец пред Ройтерс.
Над Либървил кръжат хеликоптери, въпреки че в по-голяма част от града е спокойно.
В обръщение по радиото в 3.30 ч. по Гринуич (5.30 ч. българско време) лейтенант Кели Ондо Обианг каза, че новогодишното обръщение на Бонго от Мароко, където се възстановява от инсулт, "засили съмненията за способността на президента да продължава да изпълнява задълженията си".
Речта на Бонго беше неясна и той изглеждаше неспособен да движи дясната си ръка. Не стана ясно дали той може да ходи, отбелязва Ройтерс.
Петдесет и деветгодишният Бонго беше хоспитализиран през октомври в Саудитска Арабия след прекаран инсулт. От ноември той е в Мароко за продължаване на лечението.
Фамилията Бонго управлява богатия на петрол Габон от близо половин век. Али Бонго става президент след смъртта на баща си Омар, управлявал страната 42 години и починал през 2009 г. Преизбирането му през 2016 г. беше белязано от твърдения за измами, съпроводени с насилие протести и оспорено от опозицията.
Резкият спад на добива и цената на петрола намали приходите на Габон и предизвика недоволство през последните години.
На видеозапис, разпространен чрез социалните медии, лейтенант Ондо е в студиото на държавното радио с униформа и зелена барета, докато чете обръщението си. До него стоят двама въоръжени с автомати войници.
Ондо заявява, че опитът за преврат е извършен от група, наречена Патриотично движение на габонските сили за отбрана и сигурност, срещу "онези, които като страхливци убиха младите ни сънародници в нощта на 31 август 2016 г.", имайки предвид довелото до жертви насилие, избухнало вследствие на обявяването на Али Бонго за победител на оспорваните избори.
Бонго спечели изборите през 2016 г. с разлика от по-малко от 6000 гласа, което предизвика ожесточени сблъсъци между протестиращи и полиция, при които беше подпален парламентът.
Европейският съюз установи нередности по време на изборите в електоралната крепост на президента провинция Горно Огоуе, където той спечели 95 процента при 99,9 процента избирателна активност.