В края на тридневни бурни дебати, белязани от скандалното изказване на президента Еманюел Макрон, че иска да "тормози" неваксинираните, депутатите в Народното събрание (Долната камара) на Франция приеха в ранните часове на четвъртък законопроекта за "укрепване на инструментите за управление на здравната кризa", съобщи Le Monde.

С законопроекта се въвежда ваксинационен пропуск, за да се помогне за ограничаване на разпространението на варианта Омикрон. Гласуването стана малко след 05.00 часа тази сутрин след заседание през цялата изминала нощ. Текстът получи 214 гласа "за", 93 "против" и 27 "въздържали се", като мнозина от тези, които гласуваха против законопроекта, бяха от крайнодесните или крайнолевите.

Сега документът трябва да бъде разгледан от Сената (Горната камара) в началото на следващата седмица, който да го потвърди, за да влезе в сила. Правителството настоява това да се случи до 15 януари.

Новите законови мерки предвиждат трансформиране на "здравния пропуск" във "ваксинационен паспорт", с което преминалите PCR тест няма да могат да се възползват от статута на ваксинирани и ще им бъде ограничен достъпа до всички заведения, молове, магазини и т.н., освен до супермаркетите и аптеките.

В хода на дебата френският здравен министър Оливие Веран обърна внимание и на темата за фалшивите сертификати. По думите му, "5% от хоспитализираните пациенти" имат фалшиви здравни карти и не са ваксинирани.

"Лъжливият пропуск убива, това е реалност" , заяви той пред депутатите на Франция.

Притежаването на фалшив пропуск вече трябва да се наказва с пет години затвор и глоба от 75 000 евро. Предоставянето на пропуск, принадлежащ на някой друг, или предаването на пропуск на някой друг с оглед използването му с измама ще се наказва с фиксирана глоба от 1000 евро, в сравнение със 135 евро днес.

По този въпрос депутатите приеха правителствена поправка за "покаянието": хората, притежаващи фалшиви пропуски, няма да бъдат санкционирани, ако им бъде инжектирана първа доза ваксина в рамките на тридесет дни от извършването на престъплението.

Правилата за ваксинационен пропуск ще се прилагат за лица над 16 години, а не за над 12, както първоначално поиска правителството.

По-рано тази седмица Макрон каза пред вестник Le Parisien, че иска да направи живота на тези, които отказват да се ваксинират срещу Covid-19, толкова сложен, като ограничи достъпа им до обществени места, така че в крайна сметка те да бъдат принудени да се имунизират.

Повече от 90% от французите на възраст над 12 години са получили поне две дози, показват правителствени данни. Министърът на здравеопазването Оливие Веран каза, че рекорден брой хора от началото на октомври насам са получили в сряда първата доза от Covid ваксина, след като коментарите на Макрон стана публично достояние.

Редица европейски държави са изправени ред важния въпрос дали да принудят гражданите да се ваксинират задължително. В сряда Италия направи ваксинацията срещу Covid-19 задължителна за хора на възраст над 50 години, като учителите и служителите в общественото здравеопазване вече бяха задължени да се имунизират.

Френският премиер Жан Кастекс каза, че страните, които са преминали към задължителни ваксини като Италия и Австрия, имат по-ниски нива на ваксинация от Франция. Той се надява ваксинационният Covid пропуск да влезе в сила на 15 януари, както е планирано. Премиерът обясни, че пускането на документа, който заменя съществуващия здравен пропуск, сега зависи от Сената.

Кастек също така каза, че Франция почти е достигнала ваксиниране на 92% от население, добавяйки, че въвеждането на пропуска за ваксина мотивира много хора да се имунизират. "Има значителен напредък", отбеляза той и добави, че сегашният процент на ваксинация все още "не е достатъчен".

Според него Франция е готова да премине към четвърта ваксинационна доза срещу Covid-19, когато му дойде времето.

В сряда страната регистрира рекорд от повече от 332 000 нови случая на Covid-19 през последните 24 часа и още 246 смъртни случая в болници.