Според него така може да се навреди и на еврозоната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

През юни м.г. Великобритания гласува в референдум да напусне ЕС, а миналия месец италианците отхвърлиха предложение за конституционна реформа и това доведе до оставката на премиера Матео Ренци. Италианците може да поискат да напуснат еврозоната, ако жизненият им стандарт не се подобри, заяви междувременно ръководителят на германският Институт за икономически изследвания Ifo Клеменс Фюст.

Крайнодесни антиимигрантски партии във Франция, Холандия, Италия и други страни искат референдуми за членството в ЕС или еврозоната, отбелязва Ройтерс.

"Призовавам лидерите от ЕС да престанат с авантюри като британския и италианския референдум по вътрешнополитически въпроси, които застрашават ЕС", каза словашкият премиер, чиято страна на 1 януари предаде ротационното председателство на ЕС на Малта.

"Великобритания не е страна от еврозоната, Италия има огромно влияние върху банковия сектор и еврозоната. Какво ще правим ако в Италия се произведе референдум за еврото и италианците решат, че не искат еврото?", запита Фицо.

В Словакия малката крайнодясна Народна партия започна петиция за организиране на референдум за членството на страната в ЕС и НАТО. Но дори ако партията събере необходимите 350 000 подписа, избирателната активност в референдума трябва да е над 50 процента, за да бъде той валиден, отбелязва Ройтерс.

На референдум през 2003 г. над 90 процента от словаците при избирателна активност 52 процента гласуваха за присъединяване на Словакия към ЕС, което стана през 2004 г.