Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заплаши днес да блокира износа на ваксината на "АстраЗенека", ако Европейският съюз не получи най-напред доставките си, предаде Франс прес.

"Имаме опцията да забраним всеки планиран износ. Посланието, което отправяме към "АстраЗенека", е: изпълнете договора си с Европа, преди да започнете да доставяте в други страни", заяви Фон дер Лайен в интервю за германската медийна група "Функе".

Тя подчерта, че за първото тримесечие компанията е доставила в ЕС едва 30% от съгласуваните количества ваксина срещу коронавируса.

Едновременно с това председателката на ЕК предупреди да не се бърза с планирането на летните отпуски с оглед на пандемията от Covid-19: "Още е твърде рано да се водят дискусии за лятото. Засега сме в много сложна ситуация, разпространяват се по-агресивни варианти на коронавируса, а в някои страни от ЕС започва трета вълна".

Богатите страни блокират ваксинационните планове на бедните

Богатите държави, включително Великобритания, блокират предложенията за оказване на помощ на развиващите се страни за увеличаване на производствената им мощност за ваксини. Това съобщи Би Би Си, като се позова на изтекла информация от копие от договорен текст на резолюция на Световната здравна организация по наболелия въпрос след оплаквания на по-бедни страни и отправен призив да им се помогне.

Диърмейд Макдоналд от организацията Just Treatment, която отстоява правото на пациентите на справедлив достъп до лекарствата, заяви, че Великобритания е от другата страна на аргумента, като участва в опитите да се премахнат от текста положителните предложения за финансиране и улесняване на проектите по-бедните страните сами да произвеждат повече ваксини и лекарства.

Освен Великобритания изрично се споменават още Съединените щати и ЕС.

Говорител на британското правителство коментира, че "глобалната пандемия изисква глобално решение и Великобританя е водеща сила в усилията да се осигури справедлив достъп до ваксини срещу Covid-19 по света". Елен т'Хоен, която е експерт по въпроси на лекарствената политика и на интелектуалната собственост, заяви, че глобалният капацитет за производство на ваксини е около една трета от това, което е необходимо и че това са ваксини, които предимно се произвеждат в богатите страни и голямата част остават в тях.

Тя допълва, че по тази причина по-бедните държави искат не само част от ваксините, но и правото да ги произвеждат.