ЕС все още не може да пребори съпротивата срещу петролното ембарго
Володимир Зеленски упрекна Общността, че не успява да се споразумее за забраната. Европа обаче готви 9 млрд. евро заеми за Украйна
Лидерите на ЕС дадоха да се разбере на срещата си в понеделник, че не могат да се споразумеят (засега) за забрана на вноса на руски петрол. Критиките на украинския президент Володимир Зеленски не закъсняха - той ги смъмри, че са твърде меки към Москва, съобщи Ройтерс (Reuters).
Русия - Украйна
- Петков: Надяваме се да купуваме руски петрол до 2024, бензиностанциите ни да не получат стрес
- Румен Леонидов: Отсрочката за руски петрол към България е разумна, не сме готови на солидарност
- Унгария препъна петролното ембарго срещу Русия
- ЕС иска да наложи новите антируски санкции, но разногласия за петролното ембарго ги блокира
Европейският съвет въведе пет пакета със санкции, откакто Русия нахлу в Украйна преди повече от три месеца, демонстрирайки нехарактерна бързина и единство предвид сложността на мерките, отбеляза агенцията.
Но липсата на споразумение по шестия пакет - и по-специално за въвеждане на петролно ембарго - извади на показ сблъсъка пред разширяване на санкциите, тъй като икономическият риск за Европа нараства - и това е така, защото много страни зависят от руския петрол.
Лидерите на 27-те държави членки трябваше да се споразумеят на двудневната си среща във връзка с принципите за евентуално петролно ембарго, показва проект на заключителна декларация от срещата на върха.
Но явно ще оставят трудните решения за по-късно.
"За това изобщо няма компромис", каза унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е основният задържащ сделката фактор, при пристигането си в Брюксел.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която предложи последния пакет от санкции в началото на май, се примири: "Все още не сме стигнали до там".
Постигнато е споразумение за останалата част от пакета санкции, включително изключване на най-голямата руска банка - Сбербанк, от системата за междубанкови и финансови съобщения SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), забрана на руските телевизионни оператори в ЕС и добавяне в черния списък на физически лица, чиито активи ще бъдат замразени.
Зеленски обаче осъди липсата на решимост на ЕС. "Защо сте зависими от Русия, от техния натиск, а не обратното? Русия трябва да е зависима от вас. Защо Русия все още може да печели почти милиард евро на ден, като продава енергия?", попита Зеленски лидерите на ЕС.
"Защо терористичните банки все още работят с Европа и глобалната финансова система? Сериозни въпроси", каза той.
Какви са унгарските изисквания
Естонският премиер Кая Калас каза, че е по-реалистично да се очаква споразумение за петролно ембарго след няколко седмици, надяваме се на следващата среща на върха на ЕС на 23-24 юни.
"Забравяме голямата картина", каза латвийският премиер Крисиянис Каринс. "Това са само пари. Украинците плащат с живота си."
Проектът на заключителния документ, съобщава Ройтерс, който все още може да бъде отново преработен - ще потвърди, че шестият пакет от санкции ще включва забрана за внос на нефт по море, като петролът по тръбопроводи, доставян до Унгария, Словакия и Чешката република, които са без излаз на море, ще бъде санкциониран малко по-късно.
Лидерите на ЕС обаче ще възложат на дипломати и министри ще трябва да се договорят как да проработи мярката, включително чрез осигуряване на лоялна конкуренция между тези, които все още получават руски петрол, и тези, които са вече не получават.
Премиерът Орбан каза, че Унгария ще бъде готова да подкрепи сделката, "ако има решения за сигурността на енергийните доставки в Унгария, сега нямаме такава".
Унгария получава руски петрол по тръбопровод, който минава през Украйна. След като първоначално поиска освобождаване от ембаргото за тръбопроводни доставки, Будапеща добави нови изисквания и сега търси гаранции за снабдяването си.
"Всеки път, когато има проблем и на масата се предлагат технически решения за разрешаването му, се повдигат нови искания... това е движеща се цел, невъзможно е да се постигне сделка по този начин", каза един дипломат от ЕС.
Осезаем резултат от срещата на върха трябва да бъде постигане на споразумение за пакет от заеми от ЕС за 9 милиарда евро (9,7 милиарда долара), с малък компонент грантове за покриване на част от лихвите, за да може Украйна да поддържа своето правителство и да плаща заплати за около две месеци.
Лидерите също така ще подкрепят създаването на международен фонд за възстановяване на Украйна след войната, като подробностите ще бъдат уточнявани по-късно.
Ще бъде обещано ускоряване на работата в помощ на Украйна да премести зърното си от силозите до световния пазар чрез жп-и автомобилни превози, тъй като руският флот блокира обичайните морски пътища.
По-рано руският президент Владимир Путин заяви в телефонен разговор с туският си колега Реджеп Тайип Ердоган, че Русия е готова да разреши безпрепятствения износ на зърно от украинските пристанища в координация с Турция.