ЕС постигна сделка за нова климатична цел: 55% по-малко емисии вместо 40%
Това е добър ден за хората и за планетата, заяви Франс Тимерманс, след като европейските институции постигнаха споразумение по законодателно уреждане на въпроса
Преговорните екипи на институциите на ЕС са постигнали споразумение за нови правила по въпросите на климата, са съобщили представители на Европейския парламент и на Съвета на ЕС пред ДПА рано сутринта в сряда.
Още по темата
Това отваря пътя целта за намаляване на емисиите от парникови газове с поне 55 процента до 2030 г. да бъде записана в европейското законодателство.
Новата цел е значителен скок в сравнение с настоящата цел за намаляване на емисиите с 40 процента спрямо нивата от 1990 г.
Представителите на правителствата на 27-те страни-членки, на Европейския парламент и на Европейската комисия са постигнали споразумение след месеци на безплодни преговори.
Като част от Европейския зелен пакт Комисията предложи през 2020 г. целта за неутралност по отношение на климата да залегне в първия европейски законодателен акт в областта на климата. Намерението е до 2050 г. да се постигне въглеродна неутралност.
"Това е ключов момент за ЕС и силен сигнал към света: нашият ангажимент към климатично неутрален Европейски съюз ще направлява нашите политики през следващите 30 години. (Това са) и положителни новини преди Деня на Земята", написа в Туитър заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, който отговаря за въпросите на климата. "Това е добър ден за хората и за планетата", допълни Тимерманс.
This is a landmark moment for the EU and a strong signal to the world: our commitment to #ClimateNeutralEU will guide our policies the next 30 years. And positive news to share before #EarthDay. This is a good day for people and planet.
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) April 21, 2021
Споразумението е постигнато от политическите представители на институциите, но трябва да бъде одобрено от правителствата и парламентите.
Зелените в ЕП са изразявали резерви към споразумението, но няма да имат достатъчно гласове сами да блокират приемането на законодателството.
Във вторник Великобритания си постави нова амбициозна цел, а именно до 2035 г. да намали емисиите на парникови газове с над три четвърти спрямо равнището им от 1990 г., предаде Асошиейтед прес. Освен това британското правителство има намерение да затвори вратичка, която позволява голяма част от замърсяването от въздушния и морския транспорт да остане извън статистиките. Новата цел ще бъде записана в закон, който ще бъде внесен в парламента в сряда и се очаква да влезе в сила до лятото.
Междувременно агенциите съобщиха, че китайският президент Си Цзинпин ще участва в свиканата по инициатива на САЩ виртуална среща за климата на 22 април по покана на американския си колега Джо Байдън.
Си ще участва в срещата чрез видеовръзка и ще направи изказване, каза в изявление говорителката на министерството на външните работи на Китай Хуа Чунин.
Байдън е поканил за участие десетки световни лидери, а САЩ скоро се очаква да поемат нов ангажимент за ограничаване на парниковите емисии след връщането си в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Целта на Парижкото споразумение е повишаването на температурата да се задържи в световен мащаб до под 2°C, като усилията са то да се задържи на 1,5°C.