Европейският парламент (ЕП) ще обсъди на председателски съвет отношенията с унгарското председателство на ЕС, заяви ръководителят на ЕП Роберта Мецола след критиките към премиера Виктор Орбан, предаде Ройтерс.

Тя посочи, че въпросът вече е бил обсъден на равнище председателски съвет в рамките на предишния състав на Европарламента, като по думите ѝ това ще бъде направено и в новия състав.

"Убедена съм, че темата ще бъде обсъдена и в рамките на новия председателски съвет, за да се набележи начин, по който нашата институция като съзаконодателен орган, да развива отношенията си с (унгарското - бел. ред.) председателство по отношение на правните инициативи, включително по големите въпроси", каза Мецола в интервю за Ройтерс, цитирано от БТА.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел по-рано днес отправи упрек към унгарския премиер Виктор Орбан за неговите думи, че ЕС има "военнолюбска" позиция по отношение на Украйна, предаде Ройтерс.

Мишел заяви, че Орбан няма мандат да води разговори по тази тема от името на ЕС.

Снимка: АП/Jean-Francois Badias/БТА

"Ротационното председателство на Европейския съвет няма никаква роля в представянето на ЕС на международната сцена и няма мандат от съвета да заема позиция от името на блока", написа Мишел в писмо до Орбан, видяно от Ройтерс.

В момента Унгария е ротационен председател на Европейския съвет, който представлява държавите членки на Евросъюза.

Орбан си навлече критики от други страни и лидери от ЕС заради неотдавнашните си изненадващи посещения в Русия и Китай в рамките на "мисия за мир", както самият унгарски премиер определи визитите си. Пътуванията му до тези страни се състояха непосредствено след като на 1 юли Будапеща пое ротационното председателство на ЕС.

Страната ротационен председател на Евросъюза отговаря за организирането на заседанията на 27-те държави членки и за преговорите с ЕП по въпросите за приемането на нови политически мерки и регламенти.

Днес група от 63 европейски депутати обвиниха Орбан, че съзнателно е представял визитите си в Москва и Пекин като действия от негова страна от името на ЕС. В писмо до изданието "Политико" те настояват да се отнеме правото на глас на Унгария и се обръщат до председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. В него те пишат, че унгарският премиер Виктор Орбан "вече е причинил значителни щети, като е използвал и злоупотребил с ролята на председателството на ЕС".

"Нападките от страна на европейски политици, подкрепящи войната, само засилват решимостта на Унгария да изпълнява своята мисия за мир, подчертавайки, че за да бъде Европа велика, от ключово значение е не войната, а мирът", отвърна в изявление унгарският външен министър Петер Сиярто.

По-рано днес 720-местният Европейски парламент откри първата си пленарна сесия в новия си състав след европейските избори миналия месец.

Мецола, евродепутат от Малта и твърд поддръжник на Украйна, беше преизбрана на председателското място с голямо мнозинство. В председателския съвет на ЕП влизат председателят на ЕП и лидерите на парламентарните групи. Той е органът, който отговаря за организационната дейност на Европарламента, включително за отношенията на ЕП с държавите членки.

Избрани бяха и 14 заместник-председатели на ЕП през първата половина на мандата, сред които българин няма. Избраните са Сабине Ферхайен (ЕНП, Германия), Ева Копач (ЕНП, Полша), Естебан Гонсалес Понс (ЕНП, Испания), Катарина БАРЛИ (С&Д, Германия), Пина Пичерно (С&Д, Италия), Виктор Негреску (С&Д, Румъния), Мартин Хойсик (Renew, Словакия), Кристел Шалдемозе (С&Д, ЕКР), Хави Лопес (С&Д, Испания), Софи Уилмес (Renew, Белгия), Николае Щефънуца (Зелените/ЕСА, Румъния), Робертс Зиле (ЕКР, Латвия), Антонела Сберна (ЕКР, Италия) и Юнус Омаржи (Левицата, Франция).