Поискаха отнемане на правото на глас на Унгария заради мисиите на Орбан в Русия и Китай
63-ма евродепутати се обръщат до Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Роберта Мецола
Членове на Европейския парламент поискаха правото на глас на Унгария в ЕС да бъде отнето заради пътуванията на премиера на страната в Русия и Китай, съобщава БТА, позовавайки се на публикация в "Политико".
В писмо, получено в редакцията на изданието, 63-ма евродепутати се обръщат до председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола. В него те пишат, че унгарският премиер Виктор Орбан "вече е причинил значителни щети, като е използвал и злоупотребил с ролята на председателството на ЕС".
Унгария пое ротационното председателство на Съвета на ЕС от Белгия на 1 юли. Оттогава Орбан предприе самостоятелни "мирни мисии" в Киев, Москва, Пекин и Вашингтон и без да е упълномощен за това, твърдеше, че представлява ЕС.
Европейската комисия обяви вчера, че нейните комисари няма да присъстват на планираните в Унгария неформални срещи в рамките на унгарското председателство на ЕС заради възмущението на редица страни, предизвикано от посещението на министър-председателя на страната Виктор Орбан в Москва при президента на Русия Владимир Путин,. Така например по тази причина в петък Литва временно спря посещенията на свои министри до Унгария за срещи на ниво "Европейски съюз".
"В светлината на последния развой на събитията, белязали началото на унгарското председателство" на ЕС, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен "реши, че комисията ще бъде представлявана само на ниво "висши представители" по време на неформалните срещи на Съвета" на ЕС, насрочени в Унгария до края на тази година, обяви говорителят на ЕК Ерик Мамер в социалната платформа "Екс".
Овен това традиционното посещение на членовете на Европейската комисия в страната председател в началото на мандата ѝ сега няма да се състои, добави Мамер. То първоначално бе отложено от този месец юли за септември.
Според дипломати, говорили пред АФП, този бойкот на срещите в Унгария е средство за порицание на страната. "Безпрецедентно!", написа в социалната платформа "Екс" по повод бойкота преподавателят по европейско право в парижкия Институт за напреднали бизнес изследвания (HEC Paris) Алберто Алемано.
В прессъобщение Мамер каза, че решението няма срок, предаде Ройтерс, като отбеляза, че на практика така се намалява участието на Европейската комисия в дейността на ЕС, тъй като комисарите присъстват на министерските срещи, на които се обсъждат теми от техните сфери на компетентност.