Долната камара на Конгреса ще гласува официално за разследването за импийчмънт на Тръмп
Републиканците определиха процедурата като "откровено партизанско разследване"
Долната камара на Конгреса на САЩ ще гласува тази седмица официално за разследването по импийчмънт на президента Доналд Тръмп, предадоха световните агенции и БТА.
Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси обяви гласуването по резолюцията, което ще е първото официално гласуване в Камарата по воденото от конгресмените от Демократическата партия разследване за импийчмънт.
Резолюцията "потвърждава вече текущото разследване, което в момента се провежда от нашите комисии" с цел импийчмънт на президента, се казва в писмо на Пелоси до съпартийците й, цитирано от ДПА.
Целта на тази процедура е да спре оплакванията на Тръмп и неговите съюзници, че процедурата е незаконна, несправедлива и несъответстваща на правото за справедлив процес, отбелязва АП.
Въпреки решението представителите на Демократическата партия настояха, че не отстъпват пред натиска на републиканците. Пелоси отхвърли като неоснователен аргумента на Белия дом, че импийчмънта изисква потвърждаване чрез гласуване. Тръмп се позовава на липсата на решение на Камарата като основание да отказва да сътрудничи на разследването.
Белият дом заяви снощи, че вече събраните от Камарата на представителите доказателства за "напълно и необратимо незаконни", защото са събрани в рамките на процедура, за която не е взето официално решение. С това Тръмп е бил лишен от правото си на справедлив процес, заяви прессекретарят на Белия дом Стефани Гришам.
В какво обвиняват Тръмп
Демократите започнаха процедура по импийчмънт по подозрение, че е злоупотребил със служебното си положение с оказване на натиск над украинските власти, за да разследват политическия му съперник Джо Байдън. Демократите подозират Тръмп, че е поставил това разследване като условие да отпусне на Украйна военна помощ за близо 400 милиона долара. Според "Вашингтон пост" в сделката са били включени и преференциални условия за търговия с Киев.
Руската намеса в изборите през 2016 г. също е в основата на разследването за импийчмънт, започнато от демократите в Конгреса. Американски съдия потвърди на 26 октомври законността на разследването и разпореди правителството да предостави нередактирано копие на доклада на бившия специален прокурор Робърт Мълър. Федералният окръжен съдия Берил Хауъл отхвърли миналия петък аргументите на републиканците срещу разследването и отсъди, че долната камара на Конгреса не е задължена да приема формално решение, за да започне процедурата.
Специалният прокурор Робърт Мълър внесе през март в министерството на правосъдието доклада си, в който се проследява руската пропагандна и хакерска кампания в полза на кандидатурата на Тръмп през 2016 г., както и широките контакти между предизборния щаб на Тръмп и Москва. След това обаче главният прокурор Уилям Бар публикува доклада със заличени и редактирани пасажи. Самият Мълър заяви, че разследването е установило недостатъчни доказателства за криминален заговор между Тръмп и неговия щаб от една страна и Русия от друга.
Републиканците бранят президента
В края на миналата работна седмица Републиканският национален комитет (РНК) прие извънредна резолюция, в която заявява, че "сега повече от всякога подкрепя безрезервно" президента Тръмп в разследването за импийчмънт, започнато от демократите. Комитетът определя процедурата като "откровено партизанско разследване за импийчмънт".
В документа се казва, че РНК призовава демократите да "осигурят на президента Тръмп, както на всеки друг американец, справедлив процес, който да включва правото да разпита обвинителите си, да призове свидетели в своя защита и да има основно разбиране на обвиненията срещу него, които биха могли да бъдат база за какъвто и да било импийчмънт". Решението на Републиканския национален комитет е взето единодушно по телефона.
Защо Тръмп запазил в тайна операцията срещу Ал Багдади
Тръмп намекна вчера, че е запазил в тайна операцията срещу Абу Бакр ал Багдади от лидерите на американския Конгрес заради разследването за импийчмънт на президента. Той заяви, че не е информирал Конгреса, защото председателят на комисията по разузнаването в Камарата на представителите Адам Шиф е известен като най-големия разпространител на поверителна информация във Вашингтон. Шиф играе ключова роля в разследването за импийчмънт на президента Тръмп.
За Тръмп смъртта на лидера на "Ислямска държава" Ал Багдади е доказателство за мъдростта на неговата стратегия за защита на Америка у дома без ангажиране на силите на САЩ в "безкрайни войни" по света. За президента и неговите поддръжници аргументите на критиците са израз на злоба на недоволните, опит на обзетата от мания за импийчмънт опозиция да подцени успеха на една добре насочена, успешна тайна операция, подобна на тази с убийството на Осама бин Ладен, отбеляза "Ню Йорк таймс".