Чуйте статията:

Един от електропроводите към окупираната от Русия Запорожка АЕЦ в Южна Украйна е бил прекъснат, съобщи Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в социалната мрежа "Екс".

Става въпрос за Днепърския електропровод с напрежение от 750 киловолта.

В резултат най-голямата атомна електроцентрала в Европа става зависима от единствения си резервен електропровод за външно електроснабдяване, предупреждават от МААЕ.

Генералният директор на агенция Рафаел Гроси започва преговори с Русия и Украйна за установяване на режим на локално прекратяване на огъня с цел провеждане на ремонтни работи.

Централата работи на единствения си останал външен електропровод поради прекъсване на резервна линия преди повече от седмица, съобщиха от МААЕ в петък. Гроси заяви, че електропроводът "Феросплавна-1" е прекъснал работа на 10 февруари, "според съобщенията - в резултат на военна дейност".

Централата, най-голямата в Европа с шест реактора, в момента работи само с външно захранване от електропровода "Днепровски", допълни тогава той.

Запорожка АЕЦ, превзета от руските сили през първите седмици след инвазията им в Украйна, не генерира електричество, но се нуждае от енергия, за да поддържа ядрения материал охладен и да предотврати авария.

Русия и Украйна редовно се обвиняват взаимно във военна дейност в близост до централата, което би могла да застраши ядрената безопасност.

Двете външни линии на централата са прекъсвали няколко пъти, което е принуждавало обекта да разчита на дизелови генератори.