Четири терапии срещу новия коронавирус изпробват в Европа: кои са и дават ли шанс
3200 пациенти от 6 европейски страни се включиха в експеримент Дискавъри
Важни клинични изпитания на 4 експериментални терапии срещу новия коронавирус бяха лансирани в няколко европейски страни, предаде Франс прес. Целта е да се изпробват възможностите за борба с болестта COVID-19, за която засега няма лечение.
Лансираният в неделя експеримент Дискавъри се предвижда да включва 3200 европейски пациенти във Франция, Белгия, Нидерландия, Великобритания, Германия, Испания и може би още няколко страни. Във Франция в тестовете могат да участват единствено хоспитализирани пациенти в отделенията за инфекциозни болести и реанимациите.
"Те бързо бяха подложени на лечение, защото закъснението е важен фактор при това заболяване", заяви експертът по инфекциозни болести Флоранс Адер от университетската болница в Лион.
"Ако искаме да се получи антивирусен ефект от лекарство, то трябва да се приеме много рано", отбеляза вирусологът Бруно Лина от същата болница.
Лекарствата трябва да комбинират ефикасност и поносимост.
Кои са четирите терапии
Да започнем със съобщението от 18 март на Световната здравна организация за четири възможни лекарства.
Лекарствата, които трябва да бъдат тестувани, са антивирусните лекарства ремдесивир; комбинация от две лекарства срещу ХИВ - лопинавир и ритонавир; лопинавир и ритонавир плюс интерферон бета; и противомаларийното лекарство хлорохин. Всички, според СЗО, показват някои доказателства за ефективност срещу вируса SARS-CoV 2, който причинява COVID-19.
"Изпитанията се фокусират върху ключовите приоритетни въпроси за обществото. Дали някое от тези лекарства намалява смъртността? Дали някое от тези лекарства намалява времето, през което пациентът е в болница и независимо дали пациентите, приемащи някое от лекарствата, се нуждаят от апаратна вентилация или интензивно лечение", каза Ана Мария Хенао-Рестрепо, ръководител на отдела за проектни изследвания и разработки на организацията, цитирана в съобщението на СЗО.
Ще подействат ли терапиите
1. "Ремдесивир е антивирусен препарат, създаден първоначално за борба с ебола, но е с по-широк спектър на действие и може да блокира реплицирането на новия коронавирус - поясни Бруно Лина. - Възлагаме големи надежди на това лекарство, защото първите резултати инвитро бяха много добри."
2. Друга възможност е комбинирането на лопинавир с ритонавир. Става дума за "рециклиране" на медикамент срещу ХИВ, което се изразява в блокиране репликацията на вируса. Това комбиниране вече бе тестувано в Китай, но се получиха противоречиви резултати, като причината по-специално бе, че много пациенти се подложиха късно на терапията, в редица случаи повече от 10 дни след началото на заболяването.
3. Третата възможност е към лопинавир и ритонавир да се добави интерферон бета. Това комбиниране се смята за интересно, защото COVID-19 включва две фази - вирусологична, за която се смята, че антивирусните препарати може да са много важни, и фаза, свързана с възпалителен синдром, която може да доведе до деградиране на белодробно ниво. Надеждите са, че интерферон бета ще блокира този възпалителен процес.
4. Четвъртата терапия е свързана с хидрохлороквин - антималариен препарат, който предизвиква много дебати и бе добавен в експеримента по настояване на Световната здравна организация и Франция, след като първоначално не бе включен в него.
Американският президент Доналд Тръмп заяви на брифинг в Белия дом в понеделник, 23 март, че залага именно на противомаларийния препарат с търговско наименование плаквенил (Plaquenil) (хидроксихлорохин - hydroxychloroquine).
"Радостен съм да оповестя, че в Ню Йорк ще започнат клинични изпитания на съществуващи лекарства, които може да са ефикасни срещу новия коронавирус - каза Тръмп. - По мои указания федералното правителство ще допринесе за снабдяване с големи количества хидроксихлорохин. Препаратът започва да се разпространява от днес", каза Тръмп.