Частично разглобяват защитния саркофаг на АЕЦ "Чернобил" заради две тлеещи огнища (видео)
Радиационният фон на промишлената площадка на Чернобилската АЕЦ не надвишава нормата, няма опасност за населението. Ситуацията е под контрол, съобщиха от ДСАСУ.
Продължават усилията за потушаване на огъня в АЕЦ "Чернобил", където се работи по две тлеещи огнища в изолацията на покрива, предаде Укринформ, като се позова на Държавната служба за аварийни ситуации на Украйна.
Освен това е започнало частично разглобяване на структурата на защитния саркофаг, се допълва в публикацията в "Телеграм".
Три спасителни екипа на службата участват в операцията с постоянно наблюдение на обстановката с дронове, оборудвани с термовизионни камери.
Украинските власти уверяват, че нивото на радиация на площадката в централата остава в нормални граници и няма опасност за жителите. Обстановката е под контрол.
На 14 февруари руски дрон с експлозивна бойна глава порази защитния саркофаг, изграден около авариралия четвърти реактор на АЕЦ "Чернобил", отбелязва Укринформ. Службата за сигурност на Украйна потвърди, че отломки от руски ударен дрон тип "Шахед" "Геран-2" са били открити във и близо до защитната структура. Експерти смятат, че атаката срещу централата е била умишлена.
По-късно през същия ден избухнаха пожари във външната облицовка на конструкцията на Новата структура за безопасно задържане.
Главният инженер на АЕЦ "Чернобил" Олександър Титарчук предупреди, че при определени условия ударът с дрон е би могъл да доведе до изпускане на радиоактивни материали.
След случая Украйна призова Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да предприеме спешни действия, за да предотврати бъдещи руски атаки срещу ядрени съоръжения. Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси нарече удара "много сериозен инцидент" и подчерта, че ядрената сигурност в Украйна остава под сериозна заплаха.
На 17 февруари, след като бе установено възобновяване на тлеенето, усилията за потушаване на огъня в АЕЦ "Чернобил" бяха възобновени.
През 1986 година един от четирите реактора на АЕЦ "Чернобил" предизвиква най-тежката катастрофа в световната ядрена енергетика. Сега реакторът е обвит в защитен корпус, известен като саркофаг, който да предпазва от изтичане на радиация. Той бе поставен през 2016 г. като за целта 45 страни донори обединиха усилията си заедно с Украйна, като събраха над 1,6 млрд. евро. 10 хиляди работници от 40 страни участваха в реализирането на проекта.