Разговорите в Париж за Украйна показват, че Европа е на масата
Еманюел Макрон посрещна в Елисейския дворец представителите на САЩ Марко Рубио и Стив Уиткоф, както и делегациите на Украйна, Великобритания и Германия
Разговорите в Париж между представителите на САЩ Марко Рубио и Стив Уиткоф, Украйна и трите водещи европейски сили - Франция, Великобритания и Германия, преминаха отлично и поставиха началото на процес, при който европейците са част от разговорите за бъдещето на Украйна, заяви високопоставен френски служител, цитиран от Ройтерс и БТА.
"Е-3 (Европейската тройка - Франция, Обединеното Кралство и Германия - бел. ред.) са край масата и работят с европейска амбиция", каза старши съветник на френския президент Еманюел Макрон пред репортери след днешните разговори в Елисейския дворец.
"Важното е, че днес в Париж започнахме процес, който е положителен и в който европейците са обвързани", каза съветникът.
Френският президент Еманюел Макрон посрещна държавния секретар на САЩ Марко Рубио и пратеника на американския президент Доналд Тръмп Стив Уиткоф. В поредица от срещи европейски и украински официални представители представиха своите аргументи в защита на позицията на Киев във войната в Украйна.
Високопоставената дипломатическа активност отразява нарастващите опасения в Европа относно увертюрите на американската администрация към Москва на фона на неуспешните досега опити на Тръмп да договори прекратяване на огъня. Очакваше американските официални представители в Париж да обсъдят и ядрените преговори с Иран.
Тръмп, който отдавна казва, че възнамерява да сложи бърз край на войната в Украйна, казва, че е разочарован както от Москва, така и от Киев, въпреки че американската реторика започна да се променя в полза на руската позиция в конфликта, отбеляза Ройтерс.
"Всички искат да получат мир. Траен и устойчив мир. Въпросът е свързан с това как ще бъде направено това поетапно", заяви Макрон по време на срещата с делегацията на Рубио в Елисейския дворец.
Специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог, който също е в Париж, публикува в "Екс" своя снимка с лидерите на украинската делегация.
"Много продуктивни срещи в Елисейския дворец относно усилията за слагане на край на войната между Украйна и Русия", написа той под снимката.
A day of diplomatic mobilisation.
I would like to thank the American delegation, @SecRubio, @SE_MiddleEast, and @SPE_Kellogg; the Ukrainian delegation, @AndriyYermak, @Andrii_Sybiha, and @Rustem_Umerov; as well as the representatives from the United Kingdom… pic.twitter.com/edshgli8HY— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 17, 2025
Миналия месец Украйна се съгласи на предложение на Тръмп за прекратяване на огъня, което бе отхвърлено от Русия. Двете страни се споразумяха единствено да ограничат атаките срещу енергийни и морски цели, и си размениха обвинения, че нарушават това споразумение.
Киев и европейските му съюзници се надяват да убедят Вашингтон да заеме по-твърда позиция спрямо Москва. Те засилиха натиска след руската атака, при която бяха убити най-малко 35 души в град Суми в неделя.
Според американски официални представители е възможно атаката да е допринесла за усещането, че има спешна необходимост за постигане на мир.
Канцеларията на Макрон каза, че той е разговарял по телефона днес с украинския президент Володимир Зеленски преди началото на разговорите с Рубио и Уиткоф.
Макрон посрещна двамата американски официални представители с ръкостискания преди съвместен обяд, но без топлите прегръдки и потупванията по рамото, с които френският президент често посреща гостите си.
Преди това съветникът на Макрон по въпросите на външната политика Еманюел Бон и неговите британски и германски колеги се срещнаха с началника на канцеларията на Зеленски Андрий Ермак, който каза, че те са обсъдили прекратяването на огъня и гаранции за сигурност.
"Обменихме мнения за следващите стъпки за постигане на справедлив и траен мир, включително прилагането на пълно прекратяване на огъня, участието на мултинационален военен контингент и развитието на ефективна архитектура на сигурност за Украйна", написа Ермак в "Екс".
Зеленски заяви на пресконференция в Украйна, че руските нарушения на споразумението за прекратяване на огъня ще бъдат обсъдени в Париж, но добави, че Украйна няма да бъде готова да обсъжда териториални въпроси докато не бъде задействано споразумение за прекратяване на огъня. Той също така повтори обвиненията си, че Уиткоф "разпространява руски наративи" за войната.
Кремъл нарече срещите в Париж шанс за Уиткоф, който се срещна с руския президент Владимир Путин миналата седмица, да информира европейците относно разговорите за намиране на мирно споразумение.
Отделно от това във Вашингтон министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет обсъди усилията за "устойчив мир" в Украйна с френския си колега Себастиан Льокорню, съобщи главният говорител на Пентагона Шон Парнел.
Хегсет, който ясно изрази позицията си, че Европа трябва да поеме по-голяма роля в отбраната на континента, призова Франция да увеличи разходите си за отбрана и, заедно с другите съюзници от НАТО, да поеме основната отговорност за конвенционалната отбрана на Европа.
В публикация в "Екс" Хегсет нарече срещата "отлична". "Обсъдихме неотложната необходимост европейците да изпълнят ангажимента за разходи за отбрана от 5% от БВП, за да възстановят възпиращия ефект с поддържани в готовност, смъртоносни конвенционални сили", добави той.
Льокорню нарече разговорите "продуктивни" и каза, че част от тях е била информация относно европейската работа, ръководена от Франция и Великобритания, за изграждане на гаранции за сигурност за Украйна, щом бъде договорено прекратяване на огъня.
Следващата седмица в Лондон ще се проведе среща на водещите преговарящи от същите страни.