Брюксел информира всички страни членки, че те не могат да разчитат на бърз икономически растеж, за да намалят дълга си, защото Европа е изправена пред проблем, който “в пъти ще окаже по-силно въздействие от кризата“. Този проблем е застаряването на населението, при което намаляващ брой работещи ще плащат по-големи удръжки за пенсии и здравеопазване за нарастващ брой пенсионери. Това означава, че правителствата нямат кой знае какъв избор освен да намалят бюджета и да извършат реформи на трудовия пазар - мерки, които могат да засилят растежа.
Брюксел посочва 13 страни като високорискови, които трябва да изработят “амбициозни“ бюджетни програми за намаляване на дълга и дефицита си през идните години и да задълбочат реформите на разходите за социално осигуряване. Това са: Великобритания, Испания, Гърция, Ирландия, Латвия, Холандия, Литва, Малта, Румъния, Словения, Словакия, Чехия и Кипър.
Брюксел обяви същевременно, че Швеция, Дания, Финландия, Естония и България са страните с нисък риск, защото са имали здрави държавни финанси преди кризата и са извършили пенсионни реформи.