Брюксел напомни на Ердоган, че срещу Путин има международна заповед за задържане
Говорител на ЕК изрази надежда Турция да има предвид, че досега Кремъл не е предприемал правдоподобни действия за мирно решение в Украйна
Срещу руския президент Владимир Путин има заповед за задържане от Международния наказателен съд (МНС). Надяваме се нашите турски партньори да знаят за това, заяви днес говорител на Европейската комисия по повод очакваното на 12 февруари пътуване на Путин до Анкара за среща с турския президент Реджеп Ердоган, цитиран от БТА.
Говорителят изрази надежда Турция да има предвид, че досега Кремъл не е предприемал правдоподобни действия за мирно решение в Украйна. Всички виждат колко може да се вярва на подобни руски инициативи, добави той.
По неговите думи ЕС винаги е подкрепял всяко неподправено усилие в търсенето на справедлив мир. Според него мирният план, предложен от Киев, е пътят, по който да се върви съгласно международното законодателство.
Турските партньори изиграха важна роля за действието на зърнения коридор през Черно море, докато той все още не беше закрит, посочи говорителят. Турция полага усилия, но досега всички предложения от руска страна за мир в Украйна послужиха единствено за прикритие на задълбочаването на войната, допълни той.
Говорителят поясни, че заповедите на МНС са задължителни за всички държави от Римския статут. Турция не е в списъка на тези държави.
Двустранното сътрудничество между Руската федерация и Турция, регионалният дневен ред и Украйна ще бъдат сред темите на разговор между лидерите на двете страни по време на посещение на президента на Русия Владимир Путин в Анкара, съобщи преди дни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Той коментира, че Анкара запазва независим подход в отношенията си с Москва въпреки натиска от страна на Запада.
"Турция е една от малкото страни, (която) е заела доста принципна и независима позиция в това отношение и продължава да изгражда търговско-икономическо сътрудничество с нас", подчерта Песков. По думите му "Турция е изправена пред безпрецедентен натиск - често пъти безпардонен - от страна на англосаксонците, които се опитват да я принудят в ущърб на нейните интереси, ако не напълно да прекъсне, то поне да сведе до минимум сътрудничеството" с Русия.