Броят на жертвите в Турция и Сирия надмина 8100, в някои засегнати райони няма ток и вода
Пътуването от Адана до близкия до Сирия град Газиантеп, което отнема около три часа, продължава над шест часа - затворена за движение е магистралата, като по нея се движат само техника и линейки
Броят на загиналите след опустошителните земетресения по турско-сирийската граница надхвърли 8100 души, съобщават официални лица, предаде ДПА.
Земетресението в Турция
- Вадят живи и мъртви деца изпод развалините в Турция и Сирия (видео)
- След 7,8 по Рихтер в Турция: Най-смъртоносните земетресения в света от 2000 г. насам
- Къде и как можете да дарите за пострадалите от земетресението в Турция
- Още един български гражданин е в неизвестност след труса в Турция
- Лекари от Спешна помощ - София ще заминат утре сутрин за Турция със "Спартан"-а
- Десетки дарителски кампании започнаха в помощ на пострадалите от земетресенията в Турция
Броят на загиналите при земетресението в Турция нарасна на 5894 души, съобщи турският вицепрезидент Фуат Октай. По думите му повече от 34 000 души са ранени, добавя БТА.
Освен това около 5775 сгради са се срутили в резултат на земетресенията в понеделник.
В съседна Сирия са загинали 2270 души по данни на министерството на здравеопазването и на спасителната организация "Белите каски", които броят жертвите съответно в контролираните от правителството и от опозицията райони.
Междувременно български военнотранспортен самолет "Спартан" замина рано тази сутрин за Турция. На борда са 20 служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Това е поредният полет, който Военновъздушните сили (ВВС) изпълняват за превоз на помощ след земетресението, предава БНР.
Повече от 10 лекари от столичната Спешна помощ заминават за Турция, за да се включат в грижите за пострадалите от земетресението. Лекарите летят за Турция с военен самолет "Спартан".
В югоизточната ни съседка вече се намират два екипа от Военномедицинска академия, както и 58 служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и екип от 12 спасители и пет кучета от Планинската спасителна служба към Българския Червен кръст.
Самолети "Спартан" на българските ВВС извършиха няколко полета до турското летище Адана в предишните дни, където транспортираха специалисти в търсенето и спасяването, лекари, оборудване и спасителни кучета.
Изключително тежка е обстановката в градовете Кахраманмараш, Пазарджък и Хатай, засегнати много силно от унищожителните трусове в Южна Турция с магнитуд до 7,7. 5894 е броят на жертвите в Турция по най-нови данни, близо 35 000 са ранени. Много хора се смятат за изчезнали, предава пратеникът на БТА Нора Чолакова.
Без прекъсване продължават дейностите на спасителните екипи за намиране на оцелели.
При пътуване край Кахраманмараш и Пазарджък се вижда, че сградите в градовете са напълно сринати.
Пътуването от Адана до близкия до Сирия град Газиантеп, което отнема около три часа, продължава над шест часа. Затворена за движение е магистралата, като по нея се движат само техника и линейки. Задръстванията по обиколния маршрут до Газиантеп продължават часове. Пътят Газиантеп - Нурдагъ е бил затворен, участъкът бе затворен за движение късно снощи.
Асфалтът на пътищата е напукан и нагънат вследствие на трусовете.
На фона на ужаса, обхванал хората, вчера дойде положителна новина от град Нигде, окръг Газиантеп, където след 28 часа изпод отломките на рухнал блок бе извадена майка с трите й деца, информира Анадолската агенция.
По последни данни жертвите в Газиантеп са над 500, ранени са близо 5000. Частично се е срутил хилядолетният замък Газиантеп, част от световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО.
Въпреки големи брой на жертвите ситуацията в Газиантеп е много по-добра, отколкото в няколко други градове, сред които Кахраманмараш, Пазарджък и Хатай.
На много места в града няма вода, но има ток. В Кахранамараш, Пазарджък и Хатай от много време няма и ток.
Членове на многочленно семейство от Хатай, успяло като по чудо да се спаси от ужаса там, разказаха пред БТА, че ситуацията в града им е апокалиптична. Повечето сгради в града са се срутили, техни близки и роднини са загинали, в града няма ток, вода, интернет. Цялото семейство спи в лоби бара на хотел, тъй като всички се страхуват от нови трусове и не смеят да се настанят в стаите в по-високите части на хотела.
Всички в хотела - рецепционистът, друга служителка, както и семейството от Хатай казват пред БТА, че в тази част на Газиантеп на практика е сигурно. Стените в хотела и таванът обаче също са напукани от трусовете и в сградата няма течаща вода.
За гостите на хотела е подсигурена минерална вода, мокри кърпички чай.
На фона на ужаса от жестоката трагедия хората остават изключително дружелюбни, като предлагат предлагат помощ за всичко и запазват хладнокръвие и спокойствие и дори опитват да се усмихват.
Междувременно сирийските спасители в операция по издирване на граждани, затрупани под развалините на срутени сгради в град Алепо, откриха 92 души за един ден, заяви заместник-губернаторът Кумит Аси ал Шейх , цитиран от телевизия "Ал Икхбария", предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Всички те се нуждаят от медицинска помощ, казва той. Сред спасените са деца и жени.
"В края на деня броят на загиналите в Алепо нарасна от 266 на 364 души, а на ранените - от 602 на 702 души", уточнява Ал Шейх. "Тъй като много жители на града, особено в старата му част, останаха без дом в резултат на бедствието, за тях спешно бяха открити 126 центъра за временно настаняване".
По-рано Духовното управление на сирийските мюсюлмани реши да предостави помещения в джамиите на граждани, чиито къщи са се срутили или са в окаяно състояние. Освен това джамиите са организирали събирането на дарения за пострадалите, както и на храна и топли дрехи. Семействата, останали без дом, са настанени в палаткови лагери, изградени в градските паркове.
В Алепо, икономическата столица на Сирия (на 360 км от Дамаск), повече от 3000 къщи са повредени след бедствието, а една пета от населението е останало без дом, твърди телевизия "Aл Маядийн". Към 2018 г. в града живееха 1,8 милиона души.