Блинкън заяви в Пекин, че САЩ не искат да се откъсват от Китай
В разговор, продъ;жил пет часа и половина, външните министри на двете най-големи икономики на света са изразили желанив да стабилизират отношенията си така, че конкуренцията между тях да не прерасне в конфликт
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън е имал "откровени, съдържателни и конструктивни" разговори с китайския външен министър Цин Ган в Пекин, съобщи американският Държавен департамент, цитиран от Ройтерс и БТА.
И двамата високопоставени дипломати са изразили желание да стабилизират отношенията между двете сили и да не позволят на конкуренцията да прерасне в конфликт, казаха още служители от Държавния департамент на САЩ. Блинкън е заявил "много ясно", че САЩ не желаят да се откъсват от Китай и е било постигнато съгласие двете страни да продължат разговорите, за да постигнат напредък в редица области, добавиха те.
"Държавният секретар подчерта важността на дипломацията и поддържането на отворени канали за комуникация по целия спектър от въпроси, за да се намали рискът от грешни интерпретации и преценки", заяви говорителят на външнополитическото ведомство на САЩ Матю Милър. По думите на говорителя на Държавния департамент срещата между Блинкън и Цин е продължила пет часа и половина.
Той добави, че Блинкън е поканил Цин да посети Вашингтон, "за да продължат обсъжданията" и двамата са се споразумели да насрочат "реципрочна визита в подходящо за двете страни време".
Блинкън, който отложи свое посещение през февруари, след като предполагаем китайски разузнавателен балон прелетя над САЩ, е най-високопоставеният представител на американското правителство на посещение в Китай, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 година, отбелязва Ройтерс.
Китайският министър на външните работи е казал на държавния секретар на САЩ, че Китай се ангажира да изгради "стабилни, предвидими и конструктивни" отношения със Съединените щати, съобщиха китайските държавни медии. Цин също така ясно е изразил опасенията на Китай по отношение на основните му интереси, включително тайванския въпрос, който китайският дипломат е определил като "най-значимия риск" в китайско-американските отношения.
Предстои Блинкън да се срещне и с най-високопоставения китайски дипломат Ван И, а евентуално и с президента на Китай Си Цзинпин.