Белият дом: САЩ няма да върнат ядрените оръжия на Украйна
Не се обсъжда такава възможност, помагаме с конвенционални сили Киев да се защитава, каза съветникът по националната сигурност Джейк Съливан
Съединените щати не обмислят да върнат на Украйна ядрените оръжия, от които тя се отказа след разпадането на Съветския съюз, заяви съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан, цитиран от Ройтерс и БТА.
Русия - Украйна
- Путин: Русия ще използва всички средства за унищожение, ако Украйна получи ядрени оръжия
- Путин: Русия може да използва ядрени оръжия, ако бъде нападната от която и да е държава
- Русия провежда учение на стратегическите си ядрени сили
- Ескалация в ума. Защо Русия понижава ядрения праг
- САЩ няма да променят доктрината си за използване на ядрени оръжия в отговор на Русия
Съливан направи коментара си, когато беше запитан за статия във вестник "Ню Йорк таймс" от миналия месец, в която се казва, че някои неназовани западни служители са предложили на президента на САЩ Джо Байдън да даде на Украйна оръжията, преди да напусне поста си.
"Това не се обмисля, не. Това, което правим, е да предоставим различни конвенционални способности на Украйна, за да може тя ефективно да се защитава и да се бори с руснаците, а не да им даваме ядрен потенциал", каза той пред Ей Би Си.
Миналата седмица Русия заяви, че идеята е "абсолютна лудост" и че предотвратяването на подобен сценарий е една от причините Москва да изпрати войски в Украйна.
Коментар направи и президентът Владимир Путин. "Ако страната, с която сега на практика сме във война, стане ядрена сила, какво правим? В този случай ние ще използваме всички, искам да подчертая това - именно всички средства за унищожение, с които Русия разполага. Всичко - ние няма да позволим това. Ние ще следим всеки техен ход".
"Ако официално някой прехвърли нещо, то това би означавало, че ще бъдат нарушени всички поети от тях ангажименти за неразпространение на ядрени оръжия", посочи руският президент на пресконференция в Астана, Казахстан, на 28 ноември.
Киев наследи ядрените оръжия от Съветския съюз след разпадането му през 1991 г., но се отказа от тях по силата на споразумение от 1994 г., наречено Будапещенски меморандум, в замяна на гаранции за сигурност от страна на Русия, Съединените щати и Великобритания.