Президентът Владимир Путин заяви, че Русия ще използва срещу Украйна всички оръжия, с които разполага, ако Киев получи ядрени оръжия, предаде Ройтерс.

Миналата седмица в. "Ню Йорк Таймс" съобщи, че според неназовани западни официални представители президентът на САЩ Джо Байдън би могъл да даде на Украйна ядрени оръжия, преди да изтече мандатът му. От друга страна, наскоро Белият дом обяви, че няма планове да оборудва Украйна с ядрени оръжия.

"Ако страната, с която сега на практика сме във война, стане ядрена сила, какво правим? В този случай ние ще използваме всички, искам да подчертая това - именно всички средства за унищожение, с които Русия разполага. Всичко - ние няма да позволим това. Ние ще следим всеки техен ход", заяви Путин на пресконференция в Астана, Казахстан.

"Ако официално някой прехвърли нещо, то това би означавало, че ще бъдат нарушени всички поети от тях ангажименти за неразпространение на ядрени оръжия", посочи руският президент.

Путин каза още, че за Украйна е на практика невъзможно да произведе ядрено оръжие, но че тя евентуално би могла да създаде някакъв тип "мръсна бомба" - конвенционална бомба при създаването на която се използват и радиоактивни материали, за да може тя да разпространи радиационно замърсяване.

В такъв случай Русия ще отговори по подходящ начин, посочи руският президент.

Русия многократно е казвала, без да предоставя доказателства, че Украйна би могла да използва подобна бомба, посочва Ройтерс.

Путин отправи и още едно предуреждение. "Русия подбира мишени в Украйна, сред които може да има "центрове за вземане на решения" в Киев, в отговор на украинските удари със западни ракети с голям обсег срещу руска територия", каза руският президент.

Украйна наследява ядрени оръжия от Съветския съюз при разпадането му през 1991 г., но ги връща по силата на Меморандума от Будапеща от 1994 г. в замяна на гаранции в сферата на сигурността от страна на Русия, САЩ и Великобритания.

Украинският президент Володимир Зеленски нееднократно се е оплаквал, че този ход е оставил страната му без гаранции за сигурност и посочва, че по тази причина тя трябва да бъде приета в НАТО. Москва твърдо се противопоставя на този аргумент.

Преди два дни говорят на Кремъл Дмитрий Песков окачестви като изключително крайна идеята да се предостави ядрено оръжие на Украйна. Дискусиите на Запад за въоръжаване на Украйна с ядрено оръжие са "абсолютно безотговорни", заяви на брифинг той.

"Това са абсолютно безотговорни разсъждения на хора, които навярно възприемат и си представят реалността погрешно и които нямат и капка отговорност, правейки подобни изявления. Трябва да отбележим също, че въпросните предположения са направени анонимно", каза пред представители на медиите Песков във връзка с публикацията в "Ню Йорк таймс".

Запитан и за опасността от повишаване на напрежението в областта на ядрените оръжия, говорителят на Кремъл заяви, че Западът трябва "да слуша внимателно" Путин и да прочете актуализираната руска ядрена доктрина, която понижи прага на възможността за използване на ядрени оръжия.

Бившият руски президент и настоящ заместник-ръководител на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев също изпрати предупреждение до Съединените щати в публикация в Telegram.

"Да се ​​даде ядрено оръжие на страна във война с най-голямата ядрена сила? Идеята е толкова абсурдна, че поражда подозрение за параноидна психоза у Джо и всеки, който би посъветвал подобен ход", написа той. "Ако Западът достави ядрени оръжия на Украйна, тогава Москва ще счита подобно прехвърляне за равносилно на нападение срещу Русия и ще има основания за ядрен отговор", предупреди още той Медведев