Беларус гласува за президент: 4-ма претенденти срещу Лукашенко
Беларуската ЦИК вече забрани на двама от кандидати да участват в изборите
Днес в Беларус се провеждат президентски избори - шестите от независимостта на Беларус. И на шестия път кандидатурата си за президент в тях издигна действащият държавен глава Александър Лукашенко, който управлява Беларус без прекъсване през последните 26 години, предават информационните агенции.
За разлика от досегашните избори този път Лукашенко е изправен пред сериозно предизвикателство от още 4-ма претенденти за най-високия държавен пост, даващ реалната власт в бившата съветска република, отбелязва Асошиейтед прес. Това са съпредседателят на обществено движение "Кажи истината", 39-годишният Андрей Дмитриев, бившият депутат от долната камара на беларуския парламент, 43-годишната Анна Канопацка, 37-годишната домакиня Светлана Тихановска и председателят на партия "Беларуска социалдемократическа общност" Сергей Черечен.
Сред главните причини за засилващото се обществено недоволство и за раздвижването сред редовете на немощната досега опозиция е влошаващото се икономическо състояние в страната и нихилистичното отношение на Лукашенко към пандемията от коронавируса. В страната се проведоха поредица от опозиционни митинги, събиращи десетки хиляди протестиращи - нещо непознато в страната от времената на разпада на СССР.
Дрязгите сред управляващия елит и изострянето на отношенията с Русия - главен поддръжник и спонсор на досегашния режим, допълнително усложняват усилията на 65-годишния Лукашенко да спечели шести пореден управленски мандат. Той отново прибягна до изпитаните си методи на репресии срещу опозицията и масовото недоволство, демонстрирайки, че не се колебае да използва лостовете на властта, за да се задържи на върха, и ако е необходимо - да потуши със сила всеки опит на неговите опоненти да оспорят резултатите от президентските избори.
Лукашенко по съветско време е бил директор на държавно селско стопанство (совхоз), след което през 1994 г. става първият президент на Беларус. Оттогава той смазва инакомислието и независимите медии в страната с население от 9,5 милиона души, което му спечели прозвището "последния диктатор в Европа".
Но този път Лукашенко сякаш не демонстрира високо самочувствие и изглежда все по-изнервен от опозиционните митинги. Над 1000 души са задържани за участие в протестите, откакто започна предизборната кампания.
Той отказа да въведе карантинни мерки и отхвърляше коронавируса като "психоза", докато миналия месец не призна, че той самият е бил заразен, но се е оправил бързо.
Беларуската ЦИК вече забрани на двама от вероятните му съперници да участват в изборите. За негова голяма изненада обаче сред останалите четирима се открои и събра голяма подкрепа 37-годишната бивша учителка по английски без никакъв политически опит Светлана Тихановска.
Тя се очерта като обединяваща фигура за опозицията, след като изборните власти отказаха да регистрират за участие в изборите двама други потенциални кандидати, които бяха смятани за най-силните възможни съперници на президента.
Единият от тях, Виктор Бабарико, бивш банкер, беше пратен в затвора през май по обвинения за пране на пари и укриване на данъци, които той отхвърли като политически мотивирани. Другият, Валерий Цепкало бивш дипломат и шеф на беларуския Парк за високи технологии, миналия месец избяга в Русия заедно с децата си, след като бил тайно предупреден, че предстои да бъде арестуван и че властите са готови да го лишат от родителски права.
Тихановска се съюзи със съпругата на Цепкало, която остана в Беларус, и с ръководителя на предизборната кампания на Бабарико, за да водят заедно енергична кампания. Според редица наблюдатели участието на останалите трима претенденти в надпреварата е само символично.
Тихановска заяви, че й се е наложило да изпрати 10-годишния си син и 5-годишната си дъщеря в европейска страна, която отказа да назове, след като получила заплахи.
В интервю за Асошиейтед прес тя определи себе си като "символ на промяната". "Уморих се да търпя и да мълча, уморих се да ме е страх", заяви Тихановска пред 20-хилядно екзалтирано множество от опозиционни привърженици на предизборен митинг в град Брест. Тя каза, че съветът на Лукашенко към беларусите да се пазят от вируса, като всеки ден си пийват по една водка, е като "да се изплюеш в лицето на хората".
Пред Асошиейтед прес тя заяви, че арестът тази година на съпруга й, популярен опозиционен блогър, самият който имаше амбиции да участва в надпреварата за президентския пост, не й е оставил друг избор, освен да влезе в политиката. Съпругът й Сергей Тихановски е в затвора, откакто беше арестуван през май за нападение на полицейски служител. Той определя тези обвинения като провокация.
Миналата седмица беларуските власти образуваха ново дело срещу съпруга на Тихановска, този път за организиране на "масови безредици" с помощта на 33 руски военни наемници, арестувани миналата сряда. Русия отрече тези обвинения, заявявайки, че мъжете просто са минавали транзитно през Беларус на път за трета страна. Тихановска отхвърли обвиненията срещу съпруга си, наричайки ги измама. "Той няма никаква връзка с това и хората го осъзнават", заяви тя.
Тихановска заяви, че ако спечели, ще освободи всички политически затворници, ще инициира конституционен референдум за ограничаване на броя на президентските мандати и ще въведе и други демократични промени. Тя обеща, че като минат шест месеца, ще се оттегли от поста, за да бъдат произведени нови, свободни президентски избори.
Тихановска освен това заяви, че ще предприеме действия за прекратяване на съюзния договор, предвиждащ тесни политически, икономически и военни връзки с Русия. Мнозина сред беларуската опозиция гледат на този съюз като на заплаха за независимостта на страната.
Лукашенко разчита на субсидиите и заемите от Русия, за да държи икономиката от съветски тип на Беларус на повърхността. По-рано тази година той осъди повишението в цените на руските енергоносители като част от натиска на Кремъл върху Беларус да се откаже от независимостта си и посочи ареста на 33-мата руски военни наемници като знак за подривните планове на Москва.
Лукашенко обвини Русия, че лъже за присъствието на руски военни наемници в Беларус, и заяви, че неназовани сили се опитват да извършат революция в Беларус, но по думите му няма да успеят, предаде Ройтерс.
Западните наблюдатели са определяли предишни президентски избори в Беларус като фалшифицирани, за да остане Лукашенко на власт. Тихановска призова германската канцлерка Ангела Меркел да помогне за гарантиране на справедливи избори, като се свърже с Лукашенко, предаде ТАСС. "Кажете му, че не искаме война. Всичко, което искаме, е справедливи избори", заяви Тихановска в интервю за германския в. "Билд" и обвини Лукашенко, че е "съсипал страната".