Бебешки плач и кукли на увредени фетуси пред полския Сейм, в който дебатират за абортите
Партията на центристкия премиер Доналд Туск иска да промени закона, за да позволи на жените да прекратяват бременността си до 12-ата седмица
Полските депутати гласуваха да продължат работата по законопроекти за премахване на почти пълната забрана за аборти, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Още по темата
Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>
Законодателите в долната камара на парламента гласуваха да продължи работата по четири отделни законопроекта. Два от тях предвиждат легализиране на абортите до 12-ата седмица на бременността включително, което съвпада с европейските норми.
Въпросът за абортите предизвиква дълбоко разделение в традиционно римокатолическата страна, в която в момента е в сила един от най-строгите закони в Европа, отбелязва АП.
Партията на центристкия премиер Доналд Туск иска да промени закона, за да позволи на жените да прекратяват бременността си до 12-ата седмица. Депутатите обсъждаха в продължение шест часа вчера четирите законопроекта за разхлабване на ограниченията за аборти.
Поддръжници на правото на аборт, които отдавна чакат въпросът да влезе в дневния ред на парламента, наблюдаваха дебатите от определените за това места в пленарната зала. Междувременно активисти, които се противопоставят на абортите, се събраха на протест край сградата на парламента.
Те носеха малки пластмасови фигури на фетуси и целящи да предизвикат смут изображения на увредени фетуси и пускаха бебешки плач по високоговорители, докато скандираха призиви за пълна забрана на абортите.
Коалиционното правителство на Туск е единодушно в желанието си да отмени промените, внесени с решение на Конституционния съд от 2020 г., което допълнително затегна вече строгите закони в страната. Съдът забрани на жените да прекратяват бременността си в случай на увреждания на плода.
Партията на Туск и партията "Нова левица" искат да узаконят абортите до 12-ата седмица. По-консервативната партия "Трети път" обаче иска единствено връщане към ситуацията отпреди 2020 г., когато бременността можеше да бъде прекъсвана поради увреждания на плода и това бе най-честата причина за извършване на законни аборти в Полша, докато те не бяха забранени.