Байдън: Вместо да направи Европа неутрална с финландизиция, Путин я НАТОизира
Според президента на САЩ свободните общества са заплашени от нашествието на Русия в Украйна и морската експанзия на Китай
В реч пред абсолвенти на Военноморската академия на САЩ президентът Джо Байдън каза днес, че те са представители и защитници на американската демокрация, тъй като свободните общества са заплашени от нашествието на Русия в Украйна и морската експанзия на Китай, предаде Асошиейтед прес.
Реакцията на Запада на "бруталната" война на руския президент Владимир Путин в Украйна показва, че светът е обединен не на географски принцип, а "въз основа на ценности", каза Байдън пред повече от хиляда новопроизведени мичмани и младши лейтенанти, събрали се Мемориалния стадион на морската пехота в Анаполис, щата Мериленд. По думите на президента нападението срещу Украйна е "директен удар по фундаменталните принципи на международния правен ред".
Всички снимки от речта пред абсолвентите ВИЖТЕ ТУК >>
"Действията, предприети от Путин, са опит, така да се каже, за финландизация на цяла Европа, да я направи неутрална", каза Байдън и добави: "Вместо това той НАТОизира цяла Европа".
Президентът каза на курсантите, че ще летят на най-модерните самолети, ще плават на най-модерните кораби и ще ползват нови технологии, но най-могъщият инструмент, с който ще боравят, е "нашата несравнима мрежа от глобални съюзи и силата на нашите партньорства".
В речта си демократът Джо Байдън отдаде почит към сенатор републиканец Джон Маккейн, който е погребан в гробището на Военноморската академия в Анаполис. "Не мога да не мисля за Джон и за това колко много значеше за него академията", каза той. Джон Маккейн е завършил тази академия през 1958 г., след което става пилот от военноморския флот; военнопленник е през Виетнамската война в продължение на около шест години.
В същото време, на пресконференция във Вашингтон с гостуващия финландски външен министър Пекка Хаависто, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън изрази увереност, че възраженията на Турция срещу присъединяването към НАТО на Швеция и Финландия бързо може да бъдат преодолени. Той заяви, че САЩ нямат причини да смятат, че няма да бъде потърсено решение на безпокойствата на Турция. Изказването му дойде, след като турският министър на външните работи заяви, че Финландия и Швеция ще трябва да направят "конкретни стъпки" преди Анкара да подкрепи тяхното членство.
"САЩ напълно подкрепят присъединяването на Финландия и Швеция към Алианса и продължавам да вярвам, че и двете в скоро време ще станат членки на НАТО", каза Блинкън. "Очакваме с нетърпение да можем да наречем Финландия и Швеция свои съюзници", добави той.
Хаависто на свой ред каза, че неговата страна и Швеция са провели в последно време "добри преговори" с турците във връзка с техните безпокойства и че дискусиите ще продължат с намерение въпросите да бъдат разрешени преди срещата на върха на НАТО в Мадрид в края на юни.
"Договорихме се да продължим тези преговори", каза Хаависто. "Смятаме, че тези проблеми, които Турция повдига, може да бъдат разрешени. Надяваме се, че известни резултати може да бъдат постигнати преди срещата на върха на НАТО".
Швеция и Финландия подадоха официално кандидатурите си за членство в НАТО миналата седмица. Присъединяването им към Алианса се нуждае от подкрепата на всичките 30 държави членки, но Турция, която притежава втората най-голяма армия в НАТО, има възражения. Тя се аргументира с предполагаема подкрепа за кюрдски бойци, считани от Анкара за терористи, и ограничения върху продажбата на оръжия за Турция, посочва АП.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви по-рано днес, че преговарящите делегации на Финландия и Швеция са получили документи, подробно описващи турските безпокойства, в т.ч. информация за терористични групировки, по време на посещението си в Турция тази седмица.