Байдън се обяви против сухопътна операция в Ливан, за която се готви Израел
Пентагонът изпраща няколко хиляди военни с няколко ескадрили изтребители в Близкия изток
Президентът на САЩ Джо Байдън даде да се разбере, че се противопоставя на израелски сухопътни операции в Ливан, като призова за прекратяване на огъня в момент на изключително напрежение след убийството на лидера на Хизбула Хасан Насралла, предаде Франс прес.
"Знам повече, отколкото си мислите, и съм съгласен, че те трябва да спрат. Трябва да прекратим огъня сега", заяви Байдън в отговор на въпрос дали е запознат с информацията за израелските планове за сухопътна инвазия в Ливан и дали е обезпокоен от подобен ход.
Мнението на Байдън идва в момент, в който американски и западен източник казаха, че Израел е започнал малки и прецизни трансгранични операции в Ливан и че по-голяма сухопътна операция е планирана, предадоха Асошиейтед прес и БТА.
Според американския източник се наблюдава позициониране на израелски военни по начин, който навежда на мисълта, че по-голяма сухопътна операция в Ливан е неизбежна, допълва Ройтерс.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също призова Израел да не предприема сухопътна инвазия в Ливан, предаде Франс прес.
"Ние не искаме никакъв род сухопътна инвазия", каза говорителят на Гутериш - Стефан Дюжарик. Той повтори призива на Гутериш за деескалация и за прекратяване на огъня и изрази безпокойство за хуманитарните последици от ударите по Ливан. Дюжарик също така заяви, че над 10 000 "сини каски" от мисията по поддържане на мира в Ливан не могат да патрулират в зоната заради интензивни боеве.
Междувременно министърът на отбраната на Израел Йоав Галант заяви пред разположени близо до ливанската граница подразделения на израелската армия, че ликвидирането на Хасан Насрала не е краят на "Хизбула" и че за да могат да се завърнат жителите на Северен Израел по домовете си, правителството ще задейства всичко необходимо, включително тези подразделения.
В опит да предотврати сухопътно израелско нахлуване в страната му ливанският премиер Наджиб Микати заяви, че правителството му е готово да приложи съответната резолюция на Съвета за сигурност на ООН и вместо "Хизбула" в пограничната зона с дълбочина 30 километра до река Литани да бъдат разположени части на ливанската армия, предаде БНР.
В Техеран говорителят на иранското външно министерство Насър Канани заяви, че ще има ответни действия срещу Израел, но каза също, че Иран няма да праща свои войски за пряк сблъсък където и да било.
В същото време Пентагонът обяви, че САЩ изпращат още няколко хиляди допълнителни военни в Близкия изток за засилване на сигурността на региона и за да бъдат подготвени да защитят Израел, ако е необходимо, предаде Асошиейтед прес.
Увеличеното присъствие ще дойде под формата на няколко ескадрили изтребители, заяви говорителката на Пентагона Сабрина Синг.
Решението последва неотдавнашните израелски удари в Ливан и убийството на лидера на "Хизбула" Хасан Насралла, което беше значителна ескалация във войната в Близкия изток.
Допълнителните сили, които САЩ ще изпрати в региона, са ескадрили от бойни самолети Ф-15E Страйк ийгъл, Ф-16, A-10 и Ф-22 и необходимия за тях персонал по поддръжка. При самолетите по принцип има ротация и те заменят ескадрилите там, но сега и досегашните ескадрили и новите ще останат в региона.
Самолетите няма да бъдат предназначени за евакуация, каза Синг. Те ще са там за защита на американските сили, допълни говорителката.