Армения обвини Азербайджан, че е окупирал нейни територии след нови кръвопролитни сблъсъци
Двете държави взаимно се обвиняват за нови нападения в Нагорни Карабах
Армения и Азербайджан се обвиниха взаимно в нови нападения, след като вчера и двете страни съобщиха за десетки загинали при поредните бойни действия за спорния регион Нагорни Карабах.
Армения обвини днес Азербайджан, че е окупирал още нейни територии - през втория ден от военната ескалация, която доведе до смъртта на повече от 150 човека и постави под опасност крехките преговори за мир, предаде Франс прес.
Най-малко 105 арменски войници са били убити, обяви министър-председателят Никол Пашинян. Това означава, че арменските жертви са два пъти повече от вчера.
"Врагът е окупирал от май досега 40 кв. км арменска земя, а сега превзе нови 10 кв. км", каза Пашинян и призова азербайджанските войски да се оттеглят.
Азербайджан обяви днес смъртта на 50 свои военнослужещи и предложи да предаде на Армения телата на 100 убити нейни войници.
Според арменското министерство на отбраната Азербайджан "е подновил атаките с артилерия, минохвъргачки, дронове и едрокалибрени оръжия в посока Джермук и Верин Шоржа" - две общини в близост до границата с Азербайджан. Баку от своя страна обвини арменските въоръжени сили в обстрел с гаубици по три азербайджански села. Армения отхвърли обвиненията.
Подновяването на кръвопролитните сблъсъци показва колко напрегната продължава да бъде ситуацията, не само в Нагорни Карабах, но и по официалните граници между двете държави, отбелязва АФП.
Армения призова международната общност да реагира, а Европейският съюз, САЩ, Франция, Русия, Иран и Турция изказаха загриженост и поискаха прекратяване на огъня. Към призивите днес се присъединиха германското правителство и папа Франциск, съобщи БТА.
Министър-председателят на Армения Никол Пашинян и президентът на Азербайджан Илхам Алиев имаха три срещи в Брюксел тази година, като последната се състоя на 31 август. Според Гела Васадзе, политолог от грузинския Център за стратегически анализи, сегашната ескалация е заличила целия постигнат напредък.
Това са най-жестоките сблъсъци от края на войната през 2020 година, изгубена от Армения, в която бяха убити 6500 души.