Армения поиска помощ от Русия след възобновени бойни действия по границата с Азербайджан. Ереван обяви смъртта на 15 войници, а още 12 са пленени от азербайджанската армия.

Арменското министерство на отбраната заяви, че неговите войски са били обстрелвани от азербайджанска артилерия. Комюникетата съобщават и за загубени две бойни позиции близо до границата с Азербайджан.

"Тъй като Азербайджан атакува суверенната територия на Армения, ние молим Русия да защити териториалната цялост на Армения въз основа на съществуващо споразумение за взаимна отбрана от 1987 г. между нашите страни", каза Армен Григорян - секретар на Съвета за сигурност на Армения, цитиран от агенция Интерфакс.

Министерството на отбраната на Азербайджан заяви, че е започнало военна операция в отговор "мащабни провокации" от арменска страна. Баку обвини военно-политическото ръководство на Армения за ситуацията.

В изявлението на азербайджанското военно министерство се казва, че арменските сили са обстрелвали позиции на азербайджанската армия с артилерийски и минометен огън.

"Азербайджанската армия има оперативно и тактическо превъзходство", се казва в същото изявление, като се допълва, че е осъществен ответен удар.

"Арменските военнослужещи напускат позициите си в страх и паника. Военната техника, принадлежаща на противниковата страна, е унищожена", допълват от Баку.

Москва все още не е отговорила на арменските искания.

Сраженията са най-тежките след 44-дневна война, приключила преди една година и водена между етнически арменски сили и азерската армия за анклава Нагорни Карабах, при която загинаха най-малко 6500 души.

Войната завърши с решителна победа за Азербайджан, но цялата територия на автономния Карабах не бе превзета. Именно намесата на Русия сложи край на конфликта. Москва изпрати контингент от 2 000 миротворци, които към днешна дата са около 10 000.

И докато Русия спаси арменската автономия в Карабах, другата голяма регионална сила в Кавказ - Турция, застана твърдо на страната на Азербайджан.

Международната общност също подкрепи негласно Баку, защото Азербайджан си връща територии, загубени в по-ранен конфликт.

Шойгу призова министрите на отбраната да прекратят изострянето на обстановката

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу призова в телефонни разговори министрите на отбраната на Армения и Азербайджан да прекратят действията, провокиращи изостряне на обстановката.

"Руският министър на отбраната армейски генерал Сергей Шойгу проведе телефонни разговори с министрите на отбраната на Азербайджан генерал-полковник Закир Хасанов и на Армения Сурен Папикян. Ръководителите на военните ведомства обсъдиха изострянето на ситуацията на азербайджанско-арменската граница в района на планината Килисали. Шойгу призова двете страни да прекратят действията, провокиращи изостряне на обстановката", съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от ТАСС.

Преди това арменското отбранително ведомство съобщи, че министър Папикян е обсъдил с руския си колега Шойгу ситуацията по арменско-азербайджанската граница. Азербайджан също съобщи, че азербайджанският министър на отбраната Хасанов е разговарял с руския си колега.

И ЕС призова за "пълно прекратяване на огъня"

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова днес арменските и азербайджанските отговорни служители за "спешна деескалация" и "пълно прекратяване на огъня" между двете страни в близост до спорния анклав Нагорни Карабах, предаде Франс прес.

Мишел разговаря с арменския премиер Никол Пашинян и с президента на Азербайджан Илхам Алиев и написа в "Туитър", че ЕС работи с двете страни, които са му партньори, за "преодоляване на напрежението", за да има "благоденстващ и стабилен Южен Кавказ".