Американските и руските преговарящи се изправиха едни срещу други в Женева
Крайъгълен камък на преговорите е Украйна
След дни на песимистични изявления и от двете страни САЩ и Русия започнаха тежки преговори в Женева в понеделник, с които Вашингтон се надява да предотврати опасността от нова руска инвазия в Украйна, без да се съобразява с широкообхватните искания на Кремъл за сигурност, съобщи Ройтерс.
Разговорите между руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков и заместник-държавния секретар на САЩ Уенди Шърман започнаха в дипломатическата мисия на САЩ в Женева на фона на най-напрегнатите отношения между САЩ и Русия от края на Студената война преди три десетилетия.
"Разговорите обещават да бъдат дълги и съществени", туитна руската дипломатическа мисия в Женева със снимка на двамата водещи преговарящи, застанали пред националните си знамена.
Шърман каза, че "САЩ ще се вслушат в притесненията на Русия и ще споделят своите собствени" в по-ранен туит от Женева, като добави, че никакви дискусии относно европейската сигурност няма да се провеждат без присъствието на други съюзници. Дискусиите ще преминат към срещи в Брюксел и Виена по-късно тази седмица.
Близо 100 000 руски войници са струпани край границата с Украйна в подготовка за това, което Вашингтон и Киев твърдят, че може да бъде нова инвазия, осем години след като Русия превзе полуостров Крим.
Русия отрича плановете за нахлуване в Украйна, като предложи аргумента: агресивно поведение от НАТО и Украйна, която се наклони към Запада и се стреми да се присъедини към НАТО.
Миналия месец Русия представи широки искания, включително забрана за по-нататъшно разширяване на НАТО и прекратяване на дейността на алианса в страните от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към него след 1997 г.
Съединените щати и НАТО отговориха, че голяма част от руските предложения контрапродуктивни.
Заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман, вляво, и руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков позираха за обща снимка в мисията на Съединените щати в Женева преди началото на преговорите
Рябков каза пред информационната агенция РИА, че Русия няма да приеме опитите на САЩ да ограничат дневния ред на преговорите до обсъждане на военни учения и разполагане на ракети - темите, очертани от администрацията на Байдън като области, които тя желае да разгледа, отбеляза Ройтерс.
"Нуждаем се от правни гаранции за неразширяване на НАТО и елиминиране на всичко, което алиансът е създал от 1997 г. насам", категоричен е Рябков.
Русия се опита да покаже гъвкавост през последните 30 години и е време другата страна да бъде гъвкава, каза той. "Ако не са в състояние да направят това, те ще се сблъскат с влошаване на ситуацията със собствената си сигурност."
Ще изслушаме тревогите на Москва, но смисленият диалог трябва да разглежда и нашите тревоги, каза по-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след среща с украинския вицепремиер Олга Стефанишина в централата на пакта в Брюксел.
Столтенберг определи като важни усилията в търсене на политическо решение и за избягване на въоръжен сблъсък покрай струпването на руска военна мощ по украинската граница.
Подхождаме добронамерено към преговорите. Знам, че с Русия винаги може да се постигне споразумение. Не би могло тази седмица всички разногласия да бъдат решени, целта е да се договорим за следващи срещи, поясни генералният секретар. Вярвам, че и от двете страни има воля за преговори за избягване на нов въоръжен сблъсък в Европа, добави Столтенберг, цитиран от БТА.