България е на предпоследно място в Европа по процент хора, които вярват в живота след смъртта, сочи изследване, което се провежда в световен мащаб на всеки пет години и е едно от най-големите и авторитетни широко използвани междунационални проучвания в социалните науки. След нас е само Албания.

Най-много хора вярват в живота след смъртта в Турция, Полша, Босна и Херцеговина и Румъния. Страните от Западна и Централна Европа също имат сериозен процент хора (между 40 и 60%) вярващи в живота след смъртта.

"За мен тези резултати далеч не са изненадващи". Това подчерта в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Теодора Карамелска, преподавател по социология в Нов български университет. "Бих си позволила да поставя резултатите в контекста на отговорите, които респондентите, участвали в изследването, дават и на други ключови въпроси като "В каква степен сте религиозен?", "Вярвате ли в представата за рай и ад?", "Имат ли за Вас значение понятия от богословския категориален апарат като изкупление, страдание, спасение?", тоест вярата в живота след смъртта е един компонент от една доста по-сложна представа за това какво се случва с нас и в този смисъл аз бих предложила да разширим този въпрос и да потърсим отговора не само в една посока, не само да заявим, че за българите е изчезнален този трансцедентен хоризонт, хоризонта на отвъдното и да приравним това към атеизъм, а по-скоро да се опитаме да видим една по-сложна и по-диференцирана представа за това как живеем и какво се случва след смъртта ни".

"Има няколко различни начина да се разсъждава по темата за живота след смъртта", посочи философът и учител Иван Господинов. "В Будизма става въпрос за реинтернация, тоест за връщането в света под различна форма. Друг вариант на живот след смъртта е, когато имаме място, където душата изчаква известно време и след това се връща или си намира мястото, но така или иначе от тези принципи се вадят много изводи за това какво да правим в момента и сега, как да вземем решения. Около 40% от българите са сигурни, че няма живот след смъртта, но има около 20%, които не са сигурни, както и около 5%, които не са отговорили, тоест все пак има едно поле за по-широка интерпретация и този въпрос не показва детайлно какво точно вярване за живота след смъртта имат предвид. Може би много хора не са били сигурни как да отговорят", каза той.