Находка от Втората световна: Тракторист откри в нивата част от американски бомбардировач
След като историята се разплита, става ясно - екипажът на Б-24 "Либерейтър" е участвал в бомбардировките на София
Трактористът Калоян Костадинов от силистренското село Поляна къса плуга си в парче от най-забележителната история на военната авиация на света. Той открива в нивата винт от американски бомбардировач Б-24 "Либерейтър", с два куршума от картечница на германски изтребител "Месершмит 109", съобщи бТВ.
Още по темата
Сериен номер върху намерения винт води до разплитане на историята, случила се на 24 юни 1944 г. до най-малкия детайл, дори до личните истории на екипажите.
Те са част от същата бомбардировъчна група, която по-рано срива българската столица София със земята. Падат живи на българска земя. Чрез свои познати трактористът Костадинов се свързва с авиатора от Силистра Стоян Георгиев.
Георгиев е пилот, инструктор и собственик на учебен център за пилоти в Силистра. Авиаторът прави свое разследване и открива цялата история на екипажа, разпитите на авиаторите, показанията им и цялата информация за полета в американските архиви от Втората световна война, декласифицирани през 1973 г.
"Идеално е запазена заводската щампа на тази лопата от витло. "Хамилтън стандарт" е производителят на тези витла. И серийният номер на лопатата, което мен честно казано ме удиви, понеже този детайл е лежал близо 80 години в земята. Боите са в много добро състояние", разказва Стоян Георгиев.
И допълва, че има американска служба за изследване на събития и авиационни катастрофи на територията на България.
"Имат доста стройна организация, която е финансирана от Съединените щати - да се установят местата на катастрофи на самолети по време на Втората световна война. И така се попадна на историята на екипажа на този самолет. Установи се, че това е самолет Б-24 "Либерейтър", който е излетял на 24 юни 1944 г.", утоичнява още Георгиев.
Като част от екипа за студени разследвания на самолетни катастрофи, проф. д-р Станимир Станев повече от 20 години участва в издирването на изчезнали американски пилоти, свалени над България. Изследвал цялата история на екипажа след катастрофата.
"Една голяма група американски бомбардировачи от 450-та бомбардировъчна група на 15-та въздушна армия. Бомбардирали са Плоещ, където са били петролните рафинерии, които са снабдявали германците с горива. След като си хвърлят бомбите, един от самолетите с пилот лейтенант, по нашему подпоручик Хенри Ван Поперинг, е атакуван от немски и румънски изтребители", казва проф. Станимир Станев.
Атаката срещу "Либерейтър"-а е извършена от едни от най-великите асове в историята на авиацията.
"Там е била разположена най-елитната немска изтребителна ескадрила - 52-ра ескадра. Там са летели най-известните немски асове от Втората световна война. Ерих Хартман, Герхард Бархорн и други. Те са били наистина асове на асовете. Ерих Хартман е постигнал най-високия резултат по време на цялата история на човечеството - 352 свалени самолета свалени", разказа Георгиев.
"Самолетът е бил атакуван от много остър ъгъл. Ето ги отворите, те са два отвора. Тук има вход, има и изход. А тук има само вход. Тоест боеприпаса е заседнал вътре в лопатата", казва авиаторът.
"Ударен е и пада на българска територия между селата Поляна и Нова попина между Русе и Силистра. 10 души екипаж, скачат 6-ма, кацат на нашия бряг, а четирима в Румъния и там стават пленници. Веднага са заловени и шестимата. Единият от тях е ранен - този Грубер. Пада в Дунава - пада в Дунава и нашите военни го изваждат оттам. Всъщност го спасяват от удавяне", казва проф. Станев.
В американските военни архиви четем сведенията на самият бомбардиер Роберт Грубер, паднал в Дунав, които той дава след като се прибира в САЩ, разказва репортажът на бТВ. От архива става ясно, че е бил спасен от българските военни. Бил излекуван в Русе, а след това се прибира жив и здрав в Америка.
На снимка, направена през 1944 г. в Русе се вижда Грубер, усмихнат в болница в крайдунавския град, заедно със свои сънародници. Въпреки че участват в разрушаването на българската столица, военните на Царство България се отнасят към военнопленниците хуманно и по всички правила на водене на цивилизована война.