Определиха изискванията за възстановяването на войнишкия мемориал край НДК
Предстои да бъде проведен нов конкурс, след като първи два бяха неуспешни
Представиха техническото задание за изработването на проект за възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк. Заданието, изготвено от екип на "Национален център за териториално развитие" ЕАД, беше представено по време на среща, организирана от Столична община - Направление "Архитектура и градоустройство".
Още по темата
Разрушаването на паметника продължава няколко десетилетия и преминава през три етапа.
"Съюзническата бомбардировка над София на 10 януари 1944 г. нанася тежки щети в района на пехотните казарми. Разрушена е дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната", обясни м.г. за БТА Диана Иванова от Националния военноисторически музей и допълни, че оцелява само лявата част на монумента. Оцелелите плочи са демонтирани през втората половина на 60-те години на ХХ в. при строителството на модна къща "Лада", а при изграждането на Националния дворец на културата (НДК) през 1980 г. паметникът е напълно премахнат. Запазените плочи (около 180) са предадени за съхранение в Националния военноисторически музей. "Те се пазят и до днес в специално хранилище", допълни Иванова.
През 2014 г. Столичният общински съвет приема решение за възстановяване на мемориала на историческото му място - в градинката на НДК, където беше монументът "1300 години България". На 2 ноември 2017 г. е извършен монтаж на фигурата на лъва в оформения пиедестал, възстановен както е било при откриването на войнишкия паметник. На 3 ноември 2017 г. пред реставрираната скулптурна фигура на лъва е извършен военният ритуал в памет на загиналите герои от Първа пехотна софийска дивизия. Ритуалът в памет на загиналите български воини се извършва от 1924 година. Традицията е прекъсната през 1946 г. и е възстановена през 1992 г. от Министерство на отбраната и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, посочва справка на отдел "Справочна" на БТА.
Идейният проект, следва да предложи решение за постигане на естетическа, емоционално сигурна, здравословна, безопасна и общодостъпна среда, в която да бъде материализирана със съвременни художествено-естетически средства историческата, културната и родовата памет за загиналите офицери и войници от Първи и Шести софийски пехотни полкове, обясни Лилия Николова от екипа, изготвил техническото задание, по време на днешната среща.
Като част от Мемориала трябва задължително да бъдат включени следните монументално-декоративни елементи: скулптурната фигура на лъва, венци, кръстове за храброст, жертвеници. Художествени елементи, които трябва да бъдат включени са надписи с имена на местоположенията и датите на проведените сражения, имената на историко-географски области: Македония, Тракия, Добруджа, както и имената на загиналите офицери и войници.
От 2017 г. до днес са проведени два конкурса, които завършват без резултат и предстои да бъде проведен нов конкурс, уточниха за БТА от пресцентъра на Столична община.
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев съобщи през ноември м.г., че е одобрена процедурата и времевата рамка за възстановяване на мемориала на Първи и Шести пехотен полк в автентичен вид и на автентичното място, в изпълнение на решението на Столичния общински съвет.