Делото за изборите за кмет на София продължава догодина
На изборите в столицата са заведени малко над 300 протокола за проблеми с машинното гласуване, съобщи председателят на ОИК Полина Витанова
Делото за изборите за кмет на София продължава догодина. Това реши Административният съд в София. Причината е, че все още не е готова експертизата, назначена от съда.
Днес беше разпитан свидетел, доведен от екипа на Григорова, който разказа за проблеми с машините на балотажа - те или пускали празни разписки, или допускали гласуването само за кмет на София или само за районен кмет. След смяна на ролката, проблемът е бил частично решен. Въпреки това до 13:00 часа в деня на балотажа не е имало ясно указание как да се действа и затова на хората, чиито машинни гласове не са били отпечатани коректно, не е била дадена възможност да гласуват на хартия.
"Има секции с единични случаи до пет, но има секции с доста такива случаи на такива бюлетини - двуцифрени числа", каза председателят на Общинската избирателна комисия Полина Витанова обясни. Тя обясни, че такива проблеми е имало в 320 от общо 1600- те секции в София
Според Витанова Централната избирателна комисия е издала две разнопосочни писма как да се гласува и как да се отчитат гласовете в тези случаи. По думите на председателя решението на ОИК за избора на Терзиев е правилно.
Витанова каза, че изборите могат да бъдат отменени, ако съдът разпореди повторно броене на бюлетините и то установи съвсем различен резултат, или ако бъдат констатирани тежки нарушения на изборния процес.
Процесът е по жалба на Ваня Григорова срещу избора на Васил Терзиев за кмет на София. Делото продължава на 19 януари.
Жалбоподателят твърди че има сериозни разминавания между действително подадените гласове и отчетените в протоколите на секционните избирателни комисии. Разликата между двамата беше под 5000 гласа.
Очакваше се днес да станат ясни резултатите от назначената от съда комплексна съдебно-техническа и икономическа експертиза. Част от тази експертиза е отварянето на чувалите с разписките от машинното гласуване в София, но не за да бъдат броени, а за да се извадят финалните обобщени резултати, които са на специален протокол. Те трябва да бъдат сравнени с другите протоколи, за да се установи има ли несъответствие колко и какви са поправките в протоколите, има ли разминавания между протоколите и паметта на машините.
Засега отваряне на чувалите и ръчно броене на всички бюлетини няма да има, реши съдът на предходното заседание, но не изключи това да се случи на по-късен етап в зависимост от резултатите от експертизата и анализа на изисканите на съдебното заседание протоколи от над 1600 секции в София.