Металотърсачите, или наричаните още детектори за метал, намират приложение в търсенето на различни видове находки. Най-често са използвани от иманярите и хората, желаещи да откриват предмети под земята или водата на различна дълбочина. Какви видове има и за какво се използват? Каква е тяхната легалност?

Видове детектори за метал

В зависимост от предпочитанията и нуждите на потребителя днес се предлага разнообразие от видове:

Универсални

Предназначени са за всеобщо ползване освен ако не планирате търсене под вода или друга специфична употреба. Подобен уред е добър за начинаещи и напреднали металотърсачи. Трябва да притежава голям арсенал от настройки и да е достатъчно лек за продължителна употреба.

За самородно злато

Универсалните детектори за метал също могат да откриват злато под земята, но предназначените за откриване на самородно злато уреди могат да го правят на по-голяма дълбочина и имат повече настройки, което повишава ефективността им.

Подводни

Използват се при търсене и откриване на различни метални находки под водата. При тях липсват каквито и да е информационни екрани, а индикацията за открита находка е само слухова. Визуално понякога се наблюдава и светлинна индикация. Те са напълно водоустойчиви и могат да бъдат потопени на дълбочина до и над 5 метра.

Дълбочинни

Срещат се по-рядко, тъй като са предпочитани предимно от хората, предпочитащи военната археология и търсенето на големи съкровища под земята. Характерно за дълбочинните детектори за метал е, че са изключително мощни и не откриват малките метални предмети на повърхността, а диапазонът им на дълбочина е в рамките от 80 см до 4-5 м.

детектори за метал

Пинпойнтери

Отличават се със своята компактност и възможност за разпознаване на всякакви видове метални отломки на малка дълбочина под земята. При локализиране на предмет е необходимо изкопаването на малка дупка, а чрез уреда разбирате дали находката е в изкопаната встрани земя или под нивото на дупката. Пинпойнтер позволява по-лесното локализиране на предмета.

Детски

Особеност са размерите и теглото на уреда, отколкото неговата ефективност при откриване на метални предмети. Това не означава, че детският детектор за метал няма да е ефективен в търсенето, напротив - той работи на принципа на приемане и предаване на сигнала, когато той се отрази от металния обект.

С какви цели могат да се използват

В зависимост от нуждите на потребителя се прави и изборът на отделните, описани по-горе, видове детектори за метал с отлично качество. За любителски цели и намирането на дребни предмети, като монети и накити на ниска дълбочина, универсалните и пинпойнтер решения са отличен избор. За намиране на археологически находки и търсене на по-големи дълбочини, дълбочинните модели ще свършат отлична работа. За търсене под водата са предназначени подводните металотърсачи.

Легално ползване на металотърсач

В България има действащ закон, регламентиращ случаите, в които е позволено или забранено използването на детектори за метал. Според Закона за културното наследство се забранява използването на подобен уред на археологически места, резервати, национални и природни паркове.

При покупката на металдетектор е необходимо постоянното носене на документ или фактура, доказващи, че уредът е ваш. За предпочитане е неговата регистрация в Министерството на културата, но за употребата на прибора с любителска цел не е нужно подобно действие, тъй като вече ще имате удостоверяващ документ.

От онлайн магазин iShop.bg информират, че днес се предлагат нови или втора ръка детектори за метал, както и такива, които могат да се поръчат от сайта под наем за определен период.

 

* съдържание на iShop